Miçotakis’in ikinci dönemi 

Dünya Haberleri —

Kiryakos Miçotakis

Kiryakos Miçotakis

  • Genel seçimlere giden Yunanistan’da Miçotakis’in Yeni Demokrasi Partisi oyların yüzde 40,57'sini alarak çoğunluğu kazandı. SYRIZA yüzde 17,83’te kaldı. İki ırkçı parti yüzde 9,13 oy aldı. 

Yunanistan'da gerçekleşen genel seçimlerde parlamentoda çoğunluğu elde eden Yeni Demokrasi Partisi'nin Lideri Kiryakos Miçotakis seçmenlerine "refah seviyesini artırma" sözü verdi. Seçim zaferini kutlamak üzere parti binası önünde toplanan seçmenlerine seslenen Miçotakis, partisine gösterilen güven için teşekkür ederek "Asla mucize sözü vermiyorum ancak size ulusal sorumluluğuma, planlama, sadakat ve çok çalışmayla bağlı kalacağımı kesin bir dille söylüyorum" dedi. Miçotakis, maaşları artırıp sosyal adaleti sağlamak için çalışacağını ifade etti. 
Mayıs ayındaki ilk seçimlerde önde olmasına rağmen hükümeti kuracak çoğunluğu elde edemeyen Yeni Demokrasi Partisi oyların yüzde 40,57’sini aldı, 158 milletvekili çıkararak mecliste mutlak çoğunluğu sağladı. Kiryakos Miçotakis, bu zaferle ülkeyi "dönüştürmek" için "güçlü bir yetki" kazandığını söyledi.
Yeni Demokrasi, 21 Mayıs'ta düzenlenen ilk seçimlerde oyların yüzde 40,79'unu alarak 146 vekil çıkarmıştı. Çoğunluğu sağlayamayan Miçotakis koalisyon kurmayı reddetmiş ve birinci partiye "bonus sandalye" verilmesini öngören seçim sistemine güvenerek ikinci bir seçim çağrısında bulunmuştu.

SYRIZA en kötü sonucu aldı
Aleksis Çipras liderliğindeki radikal sol parti SYRIZA ise yüzde 17,83 oy oranı ile toplam 47 milletvekili çıkardı. 1974'ten bu yana hiçbir ana muhalefet partisi SYRIZA kadar düşük bir oy oranına ulaşmamıştı. SYRIZA'nın önde olduğu tek seçim bölgesi Müslüman azınlığın desteğini aldığı Rodop oldu. 
Çipras seçim sonuçlarının toplum ve Demokrasi için büyük ölçüde "olumsuz" olduğunu söyledi ve "Parti üyelerinden hepimizi yargılamaları istenecek. Bu süreçte kendimi parti üyelerinin takdirine bırakacağımı söylemeye gerek yok." ifadelerini kullandı. 

Komünistler beklenenden çok aldı
Oyların yüzde 11,86'sını alarak 32 milletvekili çıkaran sosyalist PASOK partisi ise üçüncü sırada yer aldı. Sosyal demokratlar ve komünistler seçimi beklenenden daha yüksek oy oranlarıyla tamamladı. Yüzde 7,67'lik bir oy oranına sahip Yunanistan Komünist Partisi (KKE) mecliste 20 sandalye kazandı.  

İki ırkçı parti yüzde 9,13 oy aldı
Neo-Nazi grubu Altın Şafak'ın eski bir üyesi tarafından desteklenen aşırı sağcı Spartiates (Spartalılar) partisi, yüzde 4,68'lik oy oranıyla meclise girmeye hak kazanan partiler arasında. Meclise girecek bir diğer parti Helen Çözümü, oyların 4,45'ini aldı. 
Oyların yüzde 3,70'ini alan NIKI partisi, Ortodoks kilisesiyle güçlü bağları olan aşırı muhafazakar bir parti olarak biliniyor. NIKI meclise 10 vekil gönderdi. 
SYRIZA'dan ayrılan ve bir zamanlar Çipras'a çok yakın olmasına rağmen şimdi tamamen karşısında duran Zoe Konstantpoulou liderliğindeki Özgürlük Rotası (PE) partisinin oy oranı ise yüzde 3,17 oldu. 
İkinci seçimlerde bu kez sandıktan birinci çıkan partiye yüzde 25 ve üzeri oy alması halinde fazladan 20 sandalye verilmesi gerekiyor. Yüzde 25'in üzerindeki her yüzde 0,5'lik oyla bir sandalye daha ekleniyor ancak fazladan sandalye sayısı 50'yi geçemiyor. ATİNA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.