Mısralarla ‘Kadınların Zamanı’

Kadın Haberleri —

‘Kadın Zamanı’ şiir kitabı

‘Kadın Zamanı’ şiir kitabı

  • Dilan Malatya’nın “Kadınların Zamanı” adlı şiir kitabı Meyman Yayınları tarafından basıldı. Kitap, gerillanın duygu ve yaşadıklarını bu kez mısralarla okuyucuya ulaştırıyor.

“Biz kendimize kavuştuğumuzda

Her kadının ruhu olduk

Artık aydınlığa çıkıyor bizim olan 

Toz zerrelerinde çıkana hazır olun

O ışık huzmesini görmeye hazır olun

Şimdi bizim zamanımız

Şimdi kadınların zamanı.”

Newaya Jin’in katkılarıyla basıma hazırlanan kitapta, kendisi de bir gerilla olan Dilan Malatya’nın kavga, yurtseverlik, kadın olmak, yoldaşlık, özlem, ütopya, güneş, sevgi, bağlılık gibi birçok duygu ve yaşanmışlığı içeren 189 şiiri bulunuyor.

176 sayfadan oluşan kitaptaki mısralarda kimi zaman bir romandaymışsınız gibi sürükleniyorsunuz zaman tünelinin içinde. Kimi zaman patikalarda yürüyor, kimi zaman ateşin közlerinde anılara dalıyorsunuz. Kimi zaman da Halep’te direnen savaşçıların mevzilerine, kimyasalla şehit düşen gerillaların son anlarına gidiyorsunuz.

 

En temiz ve yalın haliyle

Çağın sloganı “Jin Jiyan Azadî”ye atıfta bulunulan önsözde şunlar belirtiliyor:

“Duyguların en temiz ve yalın halini yaşayanlardır gerillalar. Duygularının yüceliğinde mücadele yürütür ve yine duygularının arılığında gelecek ütopyalarını örer, bu uğurda yılmadan kavgayı büyütür gerilla. Bu yüce kavga gerillanın kaleminden kimi zaman şiir olarak dökülür mısralara, damlar yürek dünyasına…

Kendisi de bir gerilla olan ve uzun yıllardır yılmadan bu kavgada yer alan Dilan Malatya’nın naif yüreğinden dökülen mısraları okuyacağız ‘Kadınların Zamanı’nda. Şiirlerde kadın gerillaların duygularına; yurtseverlik, özgürlük, mücadele, özlem, sevgi yüklü duygularına tanık olacağız. Okuyucunun da bu duygularda kendini bulacağını ümit ediyoruz. Tam da ‘Jin, Jiyan, Azadî’ sihirli formülünün tüm dünya kadınlarının ruhuna dokunduğu böylesi bir dönemde ‘Kadınların Zamanı’ diyen ve dünyayı değiştirmeye soyunan savaşçı kadınları göreceğiz. O’nun mısralarında dile geldiği gibi;

Şimdi bizim zamanımız!

Şimdi kadınların zamanı!”

Dilan Malatya’nın ‘Kadınların Zamanı’ şiir kitabını, Meyman Yayınları’ndan, pirtukxane.net adresinden temin edebilirsiniz.

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.