Miting öncesi demokrasi yürüyüşü

Kayyım protestosu

Kayyım protestosu

  • Colemêrg'de irade gaspına karşı yapılacak miting öncesi dün 'Demokrasi Yürüyüşü' başlatıldı. 

Colemêrg Belediyesi'ne kayyum atanmasına karşı kentte 13 Haziran’da  “Belediyeler halkındır gaspa izin vermeyeceğiz” şiarıyla miting düzenlenecek. Miting öncesi Şemzînan ilçesinde “Demokrasi Yürüyüşü”ne başlandı. DEM Parti Milletvekili Saruhan Oluç, "Bu adalet, özgürlük ve demokrasi mücadelesidir" dedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Emek ve Özgürlük İttifakı'nın diğer bileşenleri ile Sivil Toplum Örgütleri (STÖ) öncülüğündeki yürüyüş için dün ilçe merkezinde açıklama yapıldı. DEM Parti binası önündeki açıklamaya milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. “Kayyuma geçit yok!” ve “Em rê nadin Qeyûman” yazılı önlükler giyen yürüyüşçüler, açıklama sonrası üç gün devam edecek ve Colemêrg merkezde son bulacak yürüyüşlerine başladı.  

 

 

Asla kabul etmeyeceğiz

DEM Parti Colemêrg İl Eşbaşkanı Hümeyra Armut, tüm kesimleri 13 Haziran’da yapılacak mitinge davet etti. DEM Parti Milletvekili Saruhan Oluç ise kayyum kararına karşı mücadelelerinin sürdüğünü vurguladı. Oluç, şunları söyledi: "Bu, adalet, özgürlük ve demokrasi mücadelesidir. Bu mücadele her yerde sürüyor. İrade gaspı ve Kürt halkına karşı düşmanlığa karşı mücadelemiz devam ediyor. Bu demokrasi ve demokratikleşme mücadelesidir. Bu iktidar, kayyum sever bir iktidar. 8 yıldan bu yana kayyum atıyor ve halkın iradesi gasp ediliyor. Kayyum demek talan, hırsızlık ve Kürt halkının iradesini yok saymak demektir. Bunu asla kabul etmeyeceğiz. Her yerde mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. 13 Haziran’da yapacağımız miting için start veriyoruz. Bu mücadele sürecek. Bu mücadele, Kurdistan ve Türkiye’nin her yerinde sürecek. Diz çökmeyen, vicdan sahibi herkesle mücadelemizi büyüteceğiz. Bu iktidara sandıkta cevap verdik, sokaklarda da bunun cevabını vereceğiz.”