Mücadeleden hiç vazgeçmediler

5 Nisan 2021 Pazartesi - 17:02

  • HPG, Kandil’de 2018 yılında şehit düşen 4 gerillanın kimlik bilgilerini açıkladı. Açıklamada, ”Argeş, Botan, Çiyager ve Sipan yoldaşlar şehadetleriyle halkımızın zafer yürüyüşünde sürekli yanacak birer meşale olmuşlardır” denildi.

HPG Basın ve İrtibat Merkezi (BİM) Siirt doğumlu Hasan Damar (Sipan Çırav), Mahabad doğumlu Hüseyin Kamkar (Argeş Şoreş), Amed doğumlu Ahmet Gezer (Botan Amed) ile Murat Işık’ın (Çiyager Lice) 22 Mart 2018 yılında Kandil bölgesine gerçekleşen bombardımanda şehadete ulaştığını duyurdu. HPG, şehitlere ilişkin şu açıklamada bulundu:

Mahabad’dan PKK’ye

Qazi Muhammed ve yoldaşlarının Çarçıra Meydanı’nda özgürlük marşları okudukları Rojhilatê Kürdistan’ın Mahabad şehrinde yurtsever bir ailede doğan Argeş yoldaşımız tarihine ve kültürüne bağlı bir şekilde büyümüştür. Ailesinden aldığı yurtsever bilinç ve terbiye ile devrimci mücadelenin içerisine girmiştir. Daha ilk gençlik yıllarında gençlik örgütü içerisinde faaliyetlere başlamıştır. Bu faaliyetler sırasında İran rejimi tarafından birçok defa işkenceden geçirilen ve tutuklanan Argeş yoldaşımız büyük bir irade göstererek mücadelesinden asla geri adım atmamıştır.

Serhildanlar içinde büyüdü

Botan yoldaşımız Amed’in Bağlar ilçesinde yurtsever bir ailede doğmuş ve düşmana karşı geliştirilen serhildanlar içerisinde büyümüştür. Gerilla saflarına katılımla dağ yaşamına adım atan Botan yoldaşımız ait olduğu yerin dağlar olduğunu hissetmiş, büyük bir coşku ve moralle devrim çalışmalarına katılım sağlamıştır. Emekçi, mütevazi kişiliği ve askeri duruşuyla tüm yoldaşlarına örnek olmuştur.

Zindandan dağa

Çiyager yoldaşımız yüzlerce şehidiyle adeta yurtseverliğin kıblegâhı olan Amed’in Lice ilçesinde dünyaya gelmiştir. Ailesinin yurtsever kimliğinden dolayı Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’ni yakından tanıma fırsatı bulan Çiyager yoldaşımız gençlik çalışmalarında aktif çalışma yürüttükten sonra sömürgeci Türk devleti tarafından tutuklanmıştır. Çiyager yoldaşımız zindandan çıkar çıkmaz yıllarca hayalini kuruduğu Kürdistan dağlarıyla buluşmasını bilmiştir.

Botan kültüründen kopmadı

Sipan yoldaşımız, 90’lı yıllarda geliştirdiği köy yakmaları nedeniyle Türkiye metropollerine göç eden Botanlı yurtsever bir ailede dünyaya gelmiştir. Kürdistan’dan uzakta büyümesine rağmen Botan kültüründen kopmamıştır. Gerilla saflarına katıldığı andan itibaren tarifi imkânsız bir heyecanla dağ yaşamına adapte olmuş ve yılların ülke hasretini doyasıyla gidermiştir. Yüksek bir tempo ve özverili bir tarzla aktif bir katılımın sahibi olmuştur.  BEHDİNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.