Mücadelenin ekseni ‘kadın devrimi’

Kadın Haberleri —

7 Kasım 2022 Pazartesi - 19:15

Foto: Deniz Babir / Berlin

Foto: Deniz Babir / Berlin

  • İki gün süren Kadınlar Geleceği Örüyor Ağı 2. Uluslararası Konferansı, sonuç bildirgesinin açıklanmasıyla sona erdi. “Jin jiyan, azadî: Kadınlar Geleceğini Örüyor Ağı”nın ilan edildiği konferansın ana ekseni ‘kadın devrimi.’ Kadınlar şimdiden devrimi örmeye başladı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de Kadınlar Geleceği Örüyor Ağı, 2. Uluslararası Kadın Konferansı’nı gerçekleştirdi. “Bizim devrimimiz: Yaşamı özgürleştirmek” başlığı altında iki gün süren konferansın ikinci gün konuları ağırlıklı çözüm perspektifi doğrultusunda oldu. 

KJAR: Jîna’nın intikamını alacağız

41 ülkeden kadının katıldığı konferansın ikinci günü KJAR’ın görüntülü olarak gönderdiği mesajla başlıyor. İki aya yakındır İran’da bir direnişin kadınlar öncülüğünde sürdüğünü kaydeden KJAR temsilcisi, 43 yıldır diktatörlükle yönetilen İran’da kadınların gördüğü işkenceyi, tecavüzü, baskıyı, katliamları, idamları anlattı. Temsilci, kadınların tüm bunlara rağmen pes etmediğini, rejime direndiğini belirtti. KJAR temsilcisi konuşmasında: “Jîna'nın intikamını mutlaka alacağız. ‘Jin jiyan azadî’ artık evrensel bir devrimi temsil etmekte ve herkes bu devrimde kendisini görmekte. Erkekler de sokakta bu sloganı atıyor çünkü onlar da toplumsal özgürlüğün kadın özgürlüğünden geçtiğini biliyor” dedi.

“Jin jiyan azadî” felsefesinin bu konferans ile birlikte hayata geçeceğine inandıklarını kaydeden KJAR temsilcisi, kadının özgürlük mücadelesini sonuna kadar sürdüreceklerini ifade etti.

5-6 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen konferansın ikinci gününde, “Oluşmak, özlenen yaşam mucizelerle değil devrimle olur” konu başlığı altında gerçekleşti. Yazar, aktivist Rahila Gupta moderatörlüğünde yapılan oturumda, Sudan’dan Toplumsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Kurucusu Niemat Kuku, siyaset sosyoloğu Dilar Dirik, Yemen’den Kadın ve Çocukları Destekleme Stratejik Araştırma Merkezi’nden Dr. Anjila al Maamari, Arjantin’den NiUnaMones Hareketi adına yazar, feminist Marta Dillon, Jinelojî Araştırma Merkezi’nden Elif Kaya, Fransa’dan feminist aktivist ve felsefe profesörü Jules Falquet birer sunum yaptı.

Sabah peş peşe yapılan oturumlardan diğeri ise “Vizyonumuz: Yaşamı özgürleştirme” başlığı altında düzenlendi. Bu oturumun moderatörü ise Benedetta Argentileri’ydi. Oturumda TJA adına Deniz Abukan, RA Life Urban Self Defans System Silah Kadın Hareketi adına Jade Daniels, Kuzey Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nden PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah, Kolombiya’dan yerli Nasa halkından Vilma Rocio Almendra Quiguanas, Şengal’den Heza Şengal birer sunum yaptı.