Mücadeleye hazırız

Kadın Haberleri —

23 Mayıs 2022 Pazartesi - 19:15

HDP 4'üncü Kadın Konferansı gerçekleşti

HDP 4'üncü Kadın Konferansı gerçekleşti

  • HDP’li kadınlar 4’üncü Olağan Kadın Konferansı’nı gerçekleştirdi. Birçok konunun ele alındığı konferansta yeni dönem örgütlenme esasları üzerinde duruldu. Konferanstan mücadele kararlılığı çıktı.

HDP 4’üncü Olağan Kadın Konferansı’nı gerçekleştirdi. İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Ankara Konferans Salonunda gerçekleşen konferansa 300 delegenin yanısıra HDK, DBP, ESP, SODAP, Yeşil Sol Parti, Devrimci Parti, SYKP, TJA ve Barış Anneleri Meclisi’nden temsilciler de katıldı.

Hasta tutsak Aysel Tuğluk ve İzmir HDP binasında katledilen Deniz Poyraz’ın resimlerinin asılı olduğu konferans salonunda  “Özgürlükte ısrarlı mücadelede kararlıyız”, “Eşbaşkanlık mor çizgimizdir”, “Kadın yoksulluğuna hayır” ve “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” pankartlarının yanı sıra 18 dilde “Jin, jiyan, azadî ” pankartı dikkat çekti.

Kadınlar öncülük görevini üstlendi

Açılış konuşması dışında basına kapalı olarak gerçekleşen iki günlük konferansta kadınlar ilk gün Türkiye ve Ortadoğu’da yaşanan siyasi gelişmeler, Türkiye’nin Başûrê Kurdistan’a yönelik saldırılarını, başta İmralı Cezaevi olmak üzere cezaevlerinde uygulanan tecrit politikasının, toplumsal yaşama yansımalarını, hasta tutuklulara yönelik uygulamaları tartıştı. 

Pek çok konun tartışıldığı konferansta kadın kazanımlarına yönelik saldırlar da tartışıldı.Tartışmalarda yeniden şekillendirilmek istenen dünya düzeninde kadınların mücadeleleriyle öncülük görevini üstlendiği vurgulandı.

Örgütlülük güçlendirilecek

İkinci gün yürütülen tartışmalarında HDP’li kadınlar, örgütlü mücadelede yaşadıkları zorlukları ve eksik değerlendirdi. Kadınlar, yerelden merkeze kadın örgütlenmesi için neler yapılacağı konusunda önerileri de ele alarak, yeni dönemi örgütleme esasları üzerinde durdu. Konferans yeni dönemde kadın örgütlülüğünün daha güçlendirilmesi konusunda karar birliğine vardı.