Muslim: Son kozlarını oynuyor

26 Mayıs 2022 Perşembe - 19:30

Salih Muslim

Salih Muslim

  • Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni işgal saldırısı tehdidini ciddiye aldıklarını, ancak direneceklerini söyleyen PYD Eşbaşkanlık Konseyi Üyesi Salih Muslim, "Her yerde savaşı büyüterek son kozlarını oynuyor” dedi. 

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanlık Konseyi Üyesi Salih Muslim, MA'dan Emrullah Acar'a yaptığı açıklamada, Türkiye'de bir savaş ve faşizm koalisyonunun iktidarda olduğunu belirterek, "Ne kadar savaşı derinleştirirse o kadar ayakta kalacağını sanıyor" dedi. Türk iktidarının tehditlerini ciddiye aldıklarını kaydeden Muslim, "Saldırılar kapımızı çaldığında öz savunmamızı gerçekleştirmek zorundayız” diye konuştu. 

Söz konusu saldırı girişimlerinin Türkiye'deki genel seçimleri ertelemeye dönük de olabileceğini savunan Muslim, “Bir kaos olursa seçimi erteleyebilme durumu doğar. AKP savaşı derinleştirerek varlığını sürdürmek istiyor. Bunun alt yapısını da hazırlıyor olabilirler. Her duruma karşı bizim bu açıklamalara ciddi yaklaşmamız ve tedbirlerimizi almamız gerek” dedi. 

Bölgede bulunan garantör güçlerin konumlarında bir değişikliğin söz konusu olmadığını söyleyen Muslim, şunları ifade etti: “Bölgede bulunan bütün güçler bu tarz bir saldırı istemediklerini belirtiyor. Olası bir saldırının terörizme hizmet edeceğini söylüyor garantör güçler. Türkiye denetimine aldığı yerlerde insan haklarını ayaklar altına alıyor, demografik değişiklik gerçekleştiriyor. Bugüne kadar hiçbir ülke Türkiye’ye dönük bir girişimde bulunmadı. Yaptığı bütün insan hakları ihlalleri yanlarına kalıyor.

NATO'dan güç alıyor
 
Finlandiya ve İsveç konusunda da Türkiye fırsatçıdır. Bunlar Osmanlı oyunu. Şantaj siyaseti yürütüyorlar. Bugüne kadar hep bunu yaptılar. Türkiye'nin bugüne kadar yaptığı şantajları yanlarına kaldı. Herkesi tehdit ediyor, Ortadoğu’da istikrarsızlığın, terörizmin ana merkezi durumunda ve bunu NATO çatısı altında yapıyor. Bütün saldırılarında NATO’dan güç alıyor. Şimdi de yine şantaj yapıyor. NATO buna artık yeter demeli.

Çetelerden kemer
 
QSD'nin Türkiye’nin muhtemel saldırılarda kullanmak için Efrîn’in güney kırsalından Minbic ve Kobanê’nin batı kırsalına kadar “çetelerden siyah kemer” oluşturduğu yönündeki açıklamasını hatırlatan Müslim, “Türkiye’nin işgal ettiği yerlere çeteler yerleştiriliyor. Çeteler o alanlarda eğitim görüyor, kampları var. Onları alıyor eğitiyor, sonra başka ülkelere gönderiyor. Kendi çıkarları için de kullanıyor. Şu an bir saldırı olsa yine onları kullanacak. DAİŞ liderleri Ebû Bekir El-Bexdadî ve Ebû Îbrahîm El-Qureyşî Türkiye işgali altındaki bölgelerde öldürüldü. Yeni seçilen DAİŞ’in lideri de Türkiye denetiminde olan bir alanda olabilir. Belki şu an Ankara’da, belki de Antep’te.

Son kozlarını oynuyor
 
Bölge halkı her şeyi görüyor. Köylere dönük bugüne kadar çok saldırı oldu, ancak halk köylerini terk etmedi. Rojava’da var olan savaş sadece Rojava halkının savaşı değil. Bu Türkiye’nin Kürt halkına karşı savaşıdır. Türk devleti, varlığını Kürtlerin yokluğunda görüyor. Federe Kürdistan'da devam eden saldırılar ile Rojava’daki saldırılar birbirinden bağımsız değil. Kürt halkı bu bilinçle hareket etmeli. Her yerde savaşı büyüterek son kozlarını oynuyor.” 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.