Navtex krizinde Almanya dengesi

Dünya Haberleri —

25 Ağustos 2020 Salı - 23:00

  • Türk devleti Doğu Akdeniz’de Navtex süresini uzatırken, krizde sürekli Türkiye’nin yanında yer alan Almanya kararı ‘esefle’ karşıladı. Yunanistan ise karşı Navtex ilan etti ve ABD ile ortak tatbikat düzenledi. Türk ordusu “biz de tatbikat düzenleyeceğiz” açıklamasını yaptı.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de sismik araştırmalar yürüyen Oruç Reis gemisi için aldığı "Navtex süresini uzatma" kararı ardından Yunanistan da Türk devletine yanıt olarak karşı Navtex ilan etti. Her iki ülke arasında yaşanan krizde Türkiye’den yana denge rolü oynayan Almanya ise Türkiye’nin kararını “esefle karşıladıklarını” açıkladı.

Türk devleti, Meis adası açıklarında petrol ve doğalgaz arama amaçlı ilan ettiği Navtex’i (denizcilere duyuru) 27 Ağustos’a kadar uzatırken, Yunanistan da karara karşı Navtex ile yanıt verdi. Yunanistan’ın ilan ettiği Navtex; Meis adası güneyini, Girit, Rodos ve Kerpe açıklarını kapsıyor.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christofer Burger, Türk devletinin Navtex’i uzatma kararını “esefle karşıladıklarını” açıklayarak, “Türk gemisinin sismik araştırmalarının uzatılması bizim açımızdan mevcut durumda yanlış yöne atılmış bir adımdır. Şimdi gerilimin azaltılması sinyallerine ihtiyacımız var" diye konuştu.

Yunan Devlet Bakanı Georgios Gerapetritis ise dün yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Ege ve Doğu Akdeniz'de "askeri baskısı" devam ettiği sürece Atina'nın Ankara ile herhangi bir diyaloğa girmeyeceğini söyledi.

Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan krizi görüşmek üzere Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın her iki ülkeyi ziyaret etmesi beklenirken, ABD ile Yunanistan'ın, Girit Adası'nın güneyindeki deniz bölgesinde ortak askeri tatbikat düzenlediği öğrenildi.

Türk Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bu gelişme üzerine Türkiye’nin de Girit Adası'nın güneyinde "Türk ve müttefik savaş gemilerinin" katılımıyla tatbikat düzenleyeceğini açıkladı.

ATİNA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.