Neneden toruna mutlu eden Qahwa Kizwana

Kadın Haberleri —

16 Eylül 2021 Perşembe - 17:05

MERYEM GANİDAĞLI

MERYEM GANİDAĞLI

  • Nenesinden öğrendiği Qahwa Kizwana ile kendi işletmesini kuran Meryem Ganidağlı, “Kendi ekonomimi oluşturdum. Hiç olmadığım kadar mutluyum” diyerek kadınları ekonomik bağımsızlıklarını sağlamaya çağırdı.

EMRULLAH ACAR/MA 

Maraş’ın Pazarcık ilçesinde yaşayan 44 yaşındaki Meryem Ganidağlı, dalından topladığı menengiçleri öğüterek yöresel bir tada çeviriyor. Öğütülen menengiçlerden Kürt kahvesi olarak da bilinen Qahwa Kizwana (Menengiç kahvesi) yapan Ganidağlı, bir yandan bu yöresel tadı geleceğe taşırken, diğer yandan da satışını yapmaya başladı. Babaannesinden öğrendiği yöntemle menengiçten kahve üreten Ganidağlı, 8 yıl önce kendisine ait iş yeri açtı. İş yerinde yaptığı doğal Kürt kahvesinin yanında farklı yöresel tatlarının da satışını yapan Ganidağlı, ilçede yaşayan birçok kadına örnek oldu. 
 
Güçlü olduğumu hissettim
İşini kurduğunda “Güçlü olduğumu hissettim” diyen Ganidağlı Menengiçleri toplamanın zorluğuna değinerek, “Menengiç toplamak çok zor. Toplarken elimiz ağacın sakızı ile doluyor, eldiven takılsa bile yapış yapış oluyor. Onları yıkadıktan sonra 2-3 gün kurumasını bekliyorum. Toplayıp onları ateş üstünde kavuruyorum. Makinede çektirip kahve haline getiriyorum” dedi. 

Nenem Qahwa Kizwana derdi
Yaptığı kahveye her hangi bir katkı maddesi eklemediği belirten  Ganidağlı, bazı yerlerde kahveye nohut eklendiğini aktadır. Yılda ortalama 150-200 kilo kahve yaptığını belirten Ganidağlı, bölgede menengiçe kimsenin geçim kaynağı olarak bakmadığını söyledi. 
Doğal Kürt kahvesini yapmayı babaannesinden öğrendiğini dile getiren Ganidağlı, “Nenem Qahwa Kizwana derdi. Her sağlık sorununa iyi geldiğini söylerdi. Eskiden bizim köyde herkes yapardı, ancak zamanla kalmadı. Şimdi de ticaretini yapan nadir birkaç kişi kaldık. Alanlar genellikle hediye etmek amacıyla alıyor. Yurt dışından gelenler genellikle alıyor. Markette satılan kahvelerin içinde ne olduğunu bilmiyoruz. Merak edenler olursa gelsinler beraber de yapabiliriz. İçine ne girdiğini kendileri de görür” diye konuştu.
 
Ekonomik bağımlılıktan kurtulun 
Kadınların toplumda baskılandığını belirten Ganidağlı, kadınlara kendi ekonomilerini oluşturma çağrısında bulundu. “Her kadın kendi ekonomisini oluşturarak ekonomik bağımsızlıklarını kazanmalı” diyen Ganidağlı, kadınların birbirine destek olması gerektiğini söyledi. Meryem Ganidağlı şöyle dedi: Ben 8 yıldır kendi ekonomimi oluşturdum. İlk günden bu yana hiç olmadığım kadar mutluyum. Kimseye avuç açmıyorum. Kendi ayaklarımın üzerinde durduğum gibi çocuklarıma da destek veriyorum. Kadınlar  kendi ekonomisini oluşturmak için bir yerden başlamalı. Erkeklerden beklenti içinde olmamak lazım.” 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.