Neo-liberal bir hatırlatmama eylemi: Hafıza sergisi

Dosya Haberleri —

4 Kasım 2021 Perşembe - 19:30

Ayşegül Sönmez

Ayşegül Sönmez

  • Sanat eleştirmeni Ayşegül Sönmez, Hafıza Sergisi'ne bambaşka çerçevelerden eleştiri getiriyor: "Türkiye olarak hafızasız olmayı diliyoruz. Helin'in de, Ceylan Önkol'un da yasını tutamadık. Hafıza sergisi Neo-liberal bir hatırlamama eylemi."
  •  “Çok iyi bilmeliyiz ki, asıl mesele, Godard'ın da altını çizdiği gibi ‘politik olarak sanat’ yapmaktır. Bir direniş ruhunun benimsenmesini sağlayacak bir ortam, entelektüel ve politik bir ortam, talep etmektir."

GÜLCAN DERELİ

Ayşegül Sönmez, bir sanat eleştirmeni ve gazeteci. Tartışmalara yol açan Ahmet Güneştekin'in Diyarbakır Sur'da açılan "Hafıza Odası" sergisi dolayısıyla konuştuk. Sönmez'in, sadece sergiye değil, hepimize, ülke olarak içinde bulunduğumuz hale dair çarpıcı tespitleri oldu. Konu bir sanat sergisi olsa da aslında onun çok ötesinde. Sanattan ülkenin hallerine, yüzleşmeye, gönüllü hafızasızlaşmaya, acının ürünleştirilmesine dair zihin açıcı değerlendirmeler yaptı Sönmez. Hepimizi yeniden düşünmeye, yüzleşmeye davettir bu söyleşi.        

Diyarbakır’da Ahmet Güneştekin'in sergisinde Ertuğrul Özkök ve İsmail Saymaz'ın halay çeken videoları ve sergide kullanılan firgüler, bu durum çok tepki çekti. Siz ne düşünüyorsunuz? 
Açıkçası beni kişiler hiç ilgilendirmiyor. Kişiler üzerinden konuşmak da siyaset oluyor. Burada durum daha önemli. Mesele bence halay çekmek değil. Türkiye Türklerindir yazısını kaldırmadan Ahmet Kaya'yı hedef göstererek gazetecilik yapan birinin bir sanatçının sergisinin açılışına katılması da değil. Kişiler üzerinde konuşursak dedikodu yapmış oluruz. Diyarbakır'ın bir şimdisi ve bir tarihi var. Bu tarihin verili bir doğrultusu yok. Bir amacı da bulunmuyor. Ama bu geçmişsiz kılınmak istenen şimdinin içinde, bize düşen bazı görevler var. Bir eleştirmen olarak örneğin ben bu şimdide, geçmişi yeniden okumak, değerlendirmek, yeni yollar bulmak isterim. Öyle de yaptım ve daha önce Diyarbakır ekolü diye tanımladığım bir ekolün estetik olarak iflasını ilan ettim. Bu estetiğin ya da bu estetiğe sahip sanatçıları suçlamak adına değil! Aksine bu estetiği ürünleştiren, kopya eden taklit edenleri ifşa etmek adına!