Nöbet eylemi Nürnberg grubunda

Diaspora Haberleri —

6 Nisan 2021 Salı - 15:41

  • Fransa’nın Strasbourg kentinde dokuz yıldır devam eden Özgürlük Nöbeti’ni Almanya’nın Nürnberg kentinden bir grup devraldı.

 

Kürt Halk Önderi Öcalan’ın özgürlüğünün sağlanması ve üzerindeki mutlak tecridin kırılması amacıyla 25 Haziran 2012’de Fransa’nın Strasbourg kentinde başlayan Özgürlük Nöbeti 459’uncu haftaya girdi.

Her hafta Avrupa’daki Kürtler ve dostlarının gruplar şeklinde devam ettirdiği nöbeti Almanya’nın Nürnberg kentinden gelen yeni bir grup devraldı. Grup adına konuşan Makbule Elbistan, Özgürlük Nöbeti’nin Avrupa başta olmak üzere Kürtlerin dünyaya “Önderliğimizin özgürlüğü, özgürlüğümüzdür” mesajını verdiğini dile getirdi.

Türk devletinin mutlak tecritle Kürt halkı ile Önderlikleri arasındaki iletişimi kopararak, Kürtleri teslim almayı amaçladığını ifade eden Makbule Elbistan, “Kürt halkı olarak Önderliğimiz etrafında kenetlenerek, Önderliksiz bir yaşamın Kürtlere dayatılamayacağını gösterdik” dedi.

“Avrupa kurumlarının hemen yanıbaşında sürdürdüğümüz eylemle Avrupa ülkelerine Türk devletinin işlediği insanlık suçlarına ortak olmama çağrısında bulunuyoruz” diyen Elbistan, bir an önce tecridin kırılması yönünde harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

Avrupa’da yaşayan Kürtlerin sürdürdüğü en uzun eylem itibariyle dikkat çeken Özgürlük Nöbeti, Kürtlerin büyük bir irade ve bedellerle verdiği mücadelenin de bir fotoğrafını sunuyor. Eylemde birçok dilde basılan broşür ve kitapçıklarla Öcalan’ın mücadele yaşamı ve ideolojisi Avrupalılara anlatılıyor.

STRASBOURG

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.