Nûjiyan û Diljîn, İsyan û Azadî

Kadın Haberleri —

Diljîn Azadî ve Nûjiyan İsyan

Diljîn Azadî ve Nûjiyan İsyan

  • Nûjiyan İsyan, Türk devletinin “Çöktürme planı” çerçevesinde Cizre bodrumlarında gerçekleştirdiği vahşete karşı 2016 yılında gerillaya katıldı. “İşgalcilerin Kurdistan’da yaptıklarından etkilendim. Hedefim şehitlerin intikamlarını almak ve adımı Kurdistan tarihine yazdırmak” dedi ve Garê’den Avaşîn ve Xakurkê’ye kadar halkı için savaştı.
  • Diljîn Azadî, Efrînli. DAİŞ’in Rojava’ya saldırmasıyla halkın yardımına koşan Kurdistan Özgürlük Gerillası’dan etkilendi. DAİŞ saldırılarını genişletince 2015 yılında yüzünü dağlara verdi. Garê ve Xakurkê’de işgalcilere karşı savaşırken, en çok kimyasal silahla şehit düşürülen yoldaşları için direndi.

Kadın özgürlük mücadelesinin kahramanları Nûjiyan İsyan ve Diljîn Azadî, 23 Nisan 2024 günü Xakurkê’de işgalci Türk ordusunun gerçekleştirdiği saldırıda şehit düştü. Nûjiyan ve Diljîn, PKK saflarına katıldıkları ilk günden son nefeslerine kadar ‘Özgür Önderlik’ ve ‘Özgür Kurdistan’ şiarıyla soykırım kıskancında olan Kürt halkı için savaştı.

Gerilla direnişiyle tanışma

Nûjiyan İsyan (Hatice Kaya), Mêrdîn’de dünyaya gözlerini açar. Türk devletinin Kurdistan’da uygulamak istediği asimilasyon politikaları üzerine yoğunlaşan bir Kürt genci olarak erken yaşta düşman gerçekliğini anlar. Milyonların özgürlük haykırışlarına ve gerillanın işgalcilere karşı sergilediği destansı direnişe kayıtsız kalmayarak Kurdistan Özgürlük Hareketi’ne merak duyar. Emekçi bir ailede büyüyen Nûjiyan İsyan, ailesine ekonomik destek olmak için tekstil fabrikasında çalışır ve emekle öğrendiği yaşam mücadelesini arayışlar katarak büyütür.