‘Öcalan ile Diyalog’ günleri

Yurt Dışı Haberleri —

 'Abdullah Öcalan ile Diyalog' günleri

'Abdullah Öcalan ile Diyalog' günleri

  • İsveç’ten Almanya’ya, İspanya’dan Kolombiya’ya, Polonya’dan Kenya’ya 15’ten fazla ülkede 40’ı aşkın kentte tecride karşı Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fikirleri yayılacak.

15 Haziran-22 Haziran tarihleri arasında 'Abdullah Öcalan ile Diyalog' günleri kapsamında 15'ten fazla ülkede İmralı tecridine karşı çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Etkinlik kapsamında kitap tanıtımları, bilgilendirme stantları, tiyatro, cezaevi yazılarından okumalar, sanatsal eylemler, mitingler, radyo yayınları vb. 40'dan fazla şehirde gerçekleştirilecek.

"Abdullah Öcalan'a Özgürlük" kampanyasını sürdüren inisiyatif, İmralı'daki tecride karşı "Öcalan'la Diyalog" eylem günlerine katılmaya ve fikirlerini yaymaya çağırdı. İnisiyatif tarafından yapılan açıklamada Kürt Halk Önderi’ne yönelik tecride dikkat çekilerek, “25 yılı aşkın bir süredir Türkiye'de hücre hapsinde tutuluyor ve dış dünya ile bağlantısı kesilmiş durumda. Avukatlarıyla en son Ağustos 2019'da görüşebilmiştir. Mart 2021'den bu yana tüm temasları kesilmiştir ve sağlığına ilişkin ciddi endişeler bulunmaktadır. Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT), Avrupa Konseyi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) gibi yerleşik kurumlara güvenmek artık mümkün değildir. Çok sayıda talebe ve mevcut bilgilere rağmen işkence olarak kabul edilen yasa dışı tecrit uygulamasına karşı harekete geçmemişlerdir” hatırlatmasında bulundu.

Bize yeniden umut veriyor

Öcalan'ın yazılarıyla aydınlara, özgür düşünürlere, bilim insanlarına, işçilere, aktivistlere, sanatçılara, sendikacılara, toplumsal hareketlere, politikacılara ve tüm toplumlara ilham verdiğine dikkat çeken inisiyatif şu açıklamada bulundu: “Abdullah Öcalan, 25 yıl önce uluslararası bir komplonun ardından bir Kürt lider olarak Suriye'den ayrıldı ve yıllar sonra özgür, çok etnikli, çok dinli ve tabandan demokratik bir toplumun öncüsü olarak geri döndü. Kuzey ve Doğu Suriye'de Abdullah Öcalan'ın kadın özgürlüğü, ekoloji ve radikal demokrasi fikirlerine dayanan özerk, kendi kendini yöneten bir toplumsal sistem ortaya çıkmaktadır. Abdullah Öcalan tarafından geliştirilen felsefe, demokratik bir toplumsal sistem olasılığı konusunda bize yeniden umut veriyor. Hapishane hücresinde ‘Jin jiyan azadî’ terkibini formüle etti; 21. yüzyılda kadın özgürlük mücadelesinin sloganı, isyan eden ve mücadele eden tüm kadınlar için bir pusuladır. Yazıları, devletsiz yaşama dair nefes kesici bir sorgulama ve yeni bir sosyalizm arayışına yeni bir perspektif sunan demokratik-ekolojik bir toplum vizyonudur. Abdullah Öcalan'ın demokratik toplumsal örgütlenme biçimlerine yönelik talepleri, yapıcı toplumsal düşünceyle ya da toplumun feminist ve ekolojik çizgide yeniden inşasıyla ilgilenen herkesin dikkatini çekmeyi hak ediyor."

İnisiyatif, aydınları, özgür düşünürleri, bilim insanlarını, işçileri, aktivistleri, sanatçıları, sendikacıları, toplumsal hareketleri, politikacıları, özgün eylem biçimleri gerçekleştirerek Öcalan’ın fikirlerini yaymaya çağırdı.

Etkinliklerden birkaçı

* İsveç’te Abdullah Öcalan'ın makalelerinin yer aldığı bir kitap “Demokratik Modernite” başlığı altında yayınlanacak ve 6 kentte 17-22 Haziran tarihleri arasında yapılacak tüm etkinliklerde tanıtılıcak.

* Finlandiya’da Helsinki Kürdistan Dayanışma Ağı tarafından İmralı sistemi ve Abdullah Öcalan hakkında bilgilendirme toplantıları yapılacak. Helsinki (16 Haziran) ve Turku’da (19 Haziran) yapılacak toplantılara  Avukat Rengin Ergül ve Demokratik Modernite Akademisi temsilcisi katılacak.

* Almanya’da ise Berlin (20 Haziran), Stuttgart (16 Haziran), Hannover (18-20 Haziran) kentlerinde farklı okuma ve bilgilendirme etkinlikleri olacak.

* İspanya’da 15 Haziran’da Girona’da bağımsızlık, demokrasi ve demokratik ulus tartışılacak. Lleida’da ise 17 Haziran’da Kurdistan Dayanışma Komitesi tarafından “Abdullah Öcalan'ın 3 Hayatı” tiyatro metninin dramatize edilmiş anlatımı ve paradigma üzerine açık tartışma yapılacak. 19 Haziran’da Valencia’da Katalanlar için demokratik ulus ve konfederalist yaklaşım önerisi ve 22 Haziran’da ise Barcelona’da 3. Dünya Savaşı ve Demokratik Konfederalizmin inşası tartışılacak.

* Ayrıca Kolombiya’nın başkenti Bogota’da (22 Haziran) sanat atölyesi düzenlenecek.

* Yunanistan’ın başkenti Atina’da ise 20 Haziran’da Öcalan'a özgürlük için Türk Büyükelçiliğine yürüyüş olacak ve 19 Haziran’da ise panel yapılacak.

* Bu ülkeler dışında Fransa, İtalya, Belçika, Kıbrıs, Avusturya, İskoçya İsviçre, Polonya ve Kenya’da da Öcalan’ın durumu ve fikirleri tartışılacak. HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.