Öcalan'ın avukatları AYM’ye başvurdu

29 Aralık 2021 Çarşamba - 16:31

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan

  • Asrın Hukuk Bürosu, İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde ağır tecrit koşulları altında tutulan ve kendisinden 9 aydır haber alınamayan müvekkilleri PKK Lideri Abdullah Öcalan ile tutuklular Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuruda bulundu. 

 

Avukatlar, 24 Aralık’ta tedbir talebiyle yaptığı başvuruda, Öcalan’la son temas olan 25 Mart’ta gerçekleşen telefon görüşmesine atıf yaparak, “Bu tarihten sonra aradan geçen dokuz aylık süreye rağmen müvekkillerin durumu hakkında bilgi edinmek mümkün olmamıştır. Bu süre zarfında müvekkillerle fiziki temas kurulamadığı gibi telefon ya da mektup yoluyla da iletişim kurmalarına müsaade edilmemiştir.  Bu sebeple İnfaz Hakimliği’ne başvuru yapılmıştı. İnfaz Hakimliği, aile görüşmeleri açısından disiplin cezasının olduğunu, avukatlar açısından 6 aylık görüş kısıtlılığı kararı olduğunu belirtti. Bu hukuka aykırı karara itiraz edildi ve bu dosyaların bir örneği istendi ancak güvenlik gerekçeleri ile bu talepler de reddedildi” dedi.

Avukatlar, başvurunun devamında taleplerini şu şekilde sıraladı: “25 Mart 2021 tarihinden beridir haber alınamayan başvurucuların yaşamları potansiyel risk altındadır. İlerlemiş yaş ve sağlık durumlarının yanı sıra uzun süredir maruz kaldıkları mutlak izolasyon hali ruhsal ve fiziksel bütünlüklerini tehdit etmektedir. Denetim mekanizmalarının ve etkili başvuru yollarının olmayışı risk durumunu büyütmektedir. Anayasa madde 17 ihlalinin (işkence yasağının) oluşturduğu zararın son bulması için aile ve avukatları ile görüşmelerinin sağlanması yönünde İçtüzük madde 73 gereğince tedbir kararı verilmesini talep etmekteyiz.” 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.