Öfkeliyiz, tecridi kabul etmiyoruz

Yurt Dışı Haberleri —

Uzun yürüyüşün 3. günü

Uzun yürüyüşün 3. günü

  • Almanya’nın Heilbronn kentinden Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için başlayan Uzun Yürüyüş 4. gününde. Gençler, “Bu yürüyüşte birbirimizden güç alıyoruz. Önderliğimiz özgür olana kadar bu mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

DENİZ BABİR / LEYLA AKARSU

Uzun Yürüyüş’ün Salı günkü durağı Stuttgart, Stadtgarten meydanı oldu. Gençler yürüyüş güzergahında bulunan Stuttgart Antifa bürosunun önünden geçerken “Berxwedan Jiyane”, “Freiheit” (Özgürlük) pankartları açarak eyleme destek verdi. Böblingen kent merkezine doğru yaklaşık 18 km yol alan eylemciler Böblingen Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde şehit anmasında buluştu. 

Birbirimizden güç alıyoruz
Eylemde yer alan 19 yaşındaki Rojbin İlhan, DAİŞ’in Şengal’i işgal etmesinden sonra ailesi ile birlikte Almanya’ya gelmiş. Eyleme ikinci kez katıldığını söyleyen Rojbin, “Her gün bir şehirden diğerine yürüyoruz. Bu yürüyüşlerde yeni arkadaşları tanıyoruz. Kürt gençleri olarak Önder Apo’nun esaretinden dolayı öfkeliyiz. Yürüyüşten mücadeleye devam etmek için güç alıyorum” dedi.

Önder Apo özgürlüğün simgesi
Rojbin, “Genç bir Kürt kadın olarak Önder Apo’yu özgürlük simgesi olarak görüyorum. Önderliğimizin fikirleri bizi özgürlüğe yaklaştırıyor ve yeni bir yaşam bilinci sunuyor. Önderlikten haber almadığımız her an durum daha da tehlikeli bir hal alıyor. Artık bütün Kürt kadınlar, gençler ayağa kalkmalı. Zaman Önder Apo’yu özgürleştirme zamanı” diyerek tüm gençlerin alanlarda olması gerektiğini vurguladı.