Öldürdükleri askerin bilgileri paylaşıldı

16 Eylül 2021 Perşembe - 18:00

  • Zap bölgesinde yaşanan çatışmalar sırasında HPG'ye teslim olmak isterken Türk ordusu tarafından öldürülen Sezai Güngör’ün kimlik ve belgelerin fotoğrafları paylaşıldı.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından önceki gün yapılan yazılı açıklamada, 10 Eylül günü Zap’ın Şamkê alanında bir grup işgalcinin denetim altına alındığı bildirilmişti. Denetim altına alındıklarını fark eden gruptaki bir askerin teslim olmak için firar ederek gerillaya doğru gelmek istediğini kaydeden BİM, şöyle devam etmişti: "Gerillalar, bu askeri sağlam bir biçimde yanına almaya çalışırken, işgalciler ferdi ve orta otomatik silahlarla bu askeri hedefleyerek yoğun ateş açtı. Bu askerin sağ kurtulabilmesi için yoğun bir çatışmaya girildi ve bunun sonucunda bir gerilla yaralandı. Daha sonra işgalci Türk ordusu gerillaya teslim olmak isteyen askerin bulunduğu alanı obüslerle yoğun bir şekilde bombaladı. Firar eden ve teslim olmak isteyen asker, Türk ordusunun açtığı ateş ve yaptığı yoğun bombardıman sonucunda gerillalara ulaşamadan vurularak düştü. Çatışma ve bombardıman esnasında bu yaralı askeri almak için yanına giden gerillalar, öldüğünü gördü. İnsanlıktan nasibini almamış faşist Türk ordusunun zorla savaştırmaya çalıştığı ve bu yüzden firar etmek isterken vurduğu askerinin sözleşmeli piyade er Sezai Güngör olduğu tespit edildi."

Öldürülen askerle ilgili dün ANF’de yer alan haberde Güngör'e ait kimlik, askeri teçhizat ve kimi belgelerin fotoğraflarına yer verildi. Belgelere göre Güngör, 29 Mart 1993’te Van'ın Gürpınar ilçesinde doğdu. Anne adı Nurten, baba adı Sıddık, 1538392**** numaralı Türkiye vatandaşlığına kayıtlı. Güngör'ün ailesinin uzun yıllardır Sakarya'nın Karasu ilçesinde ikamet ettiği belirtildi. 

Türk ordusu açıklamadı

Sezai Güngör'ün durumuna ilişkin şu ana kadar yetkili kurumlardan herhangi bir açıklama yapılmadı. Türk Savunma Bakanlığı'nın ölen askerler listesinde de Sezai Güngör'e dair herhangi bir bilgi bulunmuyor.  

Babası konuştu

MA’nın ulaştığı Güngör'ün babası Sıtkı Güngör, haber üzerine ulaştıkları askeri yetkililerin olayı araştırdıklarını belirttiklerini söyledi. Baba Güngör, "Daha dün komutanıyla görüştüm. Kendilerine teslim olmadığını söyledi. Ancak oğlum 2 Eylül'de Van'dan bölüğüne teslim olacağını söyleyerek, bizden ayrıldı. En son 4 Eylül'de telefonla beni arayarak, 'Baba ben Burdur'dayım teslim olmaya gidiyorum. Katar'a gitme ihtimalim var. Bundan sonra görüşmeyebiliriz' dedi. En son yaptığımız görüşme buydu. Ancak komutanı 3 gün önce beni aradı. 'Sezai'nin kullandığı başka bir numara var mı?' diye sordu. En son beni aradığı numarayı gönderdim. Bugünkü iddialara ilişkin Burdur'daki komutanıyla görüştüm. Araştırdıklarını söylediler" diye aktardı. 

7 yıl Suriye ve Irak’ta

 Oğlunun 7 yıldır Suriye ve Irak'ın çeşitli bölgelerinde paralı askerlik yaptığını söyleyen baba Güngör, "Bir ay önce Burdur'a gönderilmişti. Burada yaşadığı bel ağrıları ve psikolojik sorunlarından dolayı dinlenmek için rapor alarak eve geldi. Yaklaşık 20 gün birlikte zaman geçirdik. Bu sırada Van'a giderek ağabeylerimi ziyaret ettik. 2 Eylül'de sağlık sorunları olmasına rağmen tekrar gidip askerlik yapacağını söyledi. Komutanı da sürekli arıyordu. Biz de bundan kaynaklı gitmesine izin verdik" dedi.

Gitmesini istemiyordum

 Baba Güngör, oğlunun silah arkadaşları tarafından öldürüldüğüne dair soruyu, "Bilmiyorum ki. O da olabilir. 7 yıldır vatani görevi için oğlumu feda ettik. Şuan neden bize bilgi verilmiyor? Oğlumun akıbetiyle ilgili bilgi almaya hakkım var. Eğer arkadaşlarının öldürüldüğü iddiası doğruysa oğlumu harcadılar. Ben öyle tahmin ediyorum. En son geldiğinde yaşadığı sağlık sorunlarından kaynaklı gitmesini istemiyordum" şeklinde yanıtladı. 

Annesinin yaşamını yitirmesi üzerine oğlunun askere gittiğini ifade eden Güngör, "Sağlık ve psikolojik sorunlarının hepsi askerde oldu. Daha önce oğlum öyle değildi. Askere gittiğinden beri bize hiçbir şeyini anlatmadı. Son geldiğinde bir derdi, sıkıntısı olduğunu hissediyordum. Anlatması için çok ısrar ettim ama anlatmadı. Askere gitmemesi için de çok çabaladım ama gitti" diye devam etti.

Peşini bırakmayacağım

 Baba Güngör, oğlunun akıbetine ilişkin kaygılarını paylaşarak, "Oğlumun bulunması için Genelkurmay Başkanlığı'na kadar gideceğim. Bu iddiaların netleşmesi için olayın peşini bırakmayacağım. Oğlumun akıbeti hakkında yetkililerden bilgi almak istiyorum" diye konuştu. 

Daha önce de gizlendi

 Daha önce de benzer olaylar gündeme gelmişti. Şırnak’ta 9 Ekim’de çıkan bir çatışmada öldüğü yapılan iki ayrı törenle anlaşılan Uzman Çavuş Mehmet Can sessiz sedasız toprağa verildiği ortaya çıkmıştı. Can’ın "şehit" ilan edilmemesi ve adının hiçbir şekilde kayıtlarda yer almaması ve ulusal basına yansımaması “Asker kayıpları gizleniyor mu” sorusunu tartışmaya açmıştı. Yine Mardin'in Nusaybin ilçesinde 17 Kasım'da çıkan bir çatışmada ölen Uzman Çavuş Okan Arınan sessiz sedasız defnedilmişti. Eskişehir’de toprağa verilen Arınan için yerel basın önce “şehit” sonra “vefat” demişti. Cenaze törenine ilişkin tek kare fotoğrafı AKP'li başkan paylaşmıştı. BEHDİNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.