Öldürme kastıyla vurdu

Diaspora Haberleri —

13 Kasım 2020 Cuma - 23:00

  • Dortmund’da İbrahim Demir’in kafasına ve boynuna aldığı ölümcül darbeler sonucu hayatını kaybettiğinin adli tıp raporuyla belgelendiğini belirten Avukat Barış Yeşil, katil zanlısı Aşır Atalay’a alt sınırdan ceza istenmesine tepki gösterdi.

 

Almanya’nın Dortmund kentinde yaşayan Kürdistanlı İbrahim Demir (41), 16 Mayıs günü Aşır Atalay tarafından dövülerek öldürülmüştü. Olay sonrası tutuklanan Aşır Atalay hakkında Dortmund Eyalet Yüksek Mahkemesinde açılan davanın ikinci duruşması görüldü. Dava hakkında gazetemize bilgi veren Avukat Barış Yeşil, sosyal medya paylaşımlarından ırkçı olduğu anlaşılan Atalay’ın, 1.40 metre boyunda olan Demir’i kafasından darp ederek ölümüne sebebiyet verdiğini belirtti.

Alt sınırdan ceza isteniyor

Atalay hakkında hazırlanan iddianamenin yetersiz olduğu eleştirisinde bulunan Avukat Yeşil, "

Savcılığın hazırladığı iddianameye göre Aşır Atalay 'kasıtlı yaralamadan ölüme sebebiyet vermekten' yargılanıyor. Davada Demir ailesini 3 avukat savunuyoruz. Hepimiz bu iddianamenin yeterli olmadığını düşünüyoruz. Aşır Atalay 'kasten öldürme' hatta 'cinayet' suçlamasıyla yargılanmalıydı. Davaya fazla önem verilmediği için Atalay hakkında en alt sınırdan ceza isteniyor" diye konuştu.

Savcılıkta itiraf etti

Atalay’ın, İbrahim Demir’i öldürdüğünü savcılıkta itiraf ettiğine dikkat çeken Av. Yeşil, "İlk teslim olduğu zaman verdiği ifade de Demir’i öldürdüğünü itiraf etmişti. Ancak mahkemede şimdiye kadar ifade vermedi" dedi.

Aralık ayına kadar sürmesi beklenen davada şimdiye kadar sadece polisler ve birkaç şahit dinlendi. Mahkemeye İbrahim Demir’in babası ve iki kardeşi de müdahil olarak katılıyor. 12 Kasım Perşembe günü görülen duruşmada öldürülen İbrahim’in kardeşi Serhat Demir şahit olarak dinlendi. 

Aile bulunca teslim oldu

Serhat Demir mahkemede verdiği ifadede şunları aktardı: "Kardeşim öldürüldükten sonra olayın açığa çıkması için araştırma yaptım. Bu araştırmalarımda 3 kişinin kardeşimle boyundan dolayı dalga geçtiklerini ve kendisinden para isteyerek tehdit ettiklerini öğrendim. Bu kişileri aramaya başladığımda kardeşimi öldüren kişinin Aşır Atalay olduğunu öğrendim. Aşır Atalay bizim kendisini aradığını duyunca gidip polise teslim olmuş."

Kafasından darp etti

Avukat Yeşil, "Demir ailesi, Aşır Atalay’ın oğullarını neden öldürdüğünü kendi ağzından duymak ve bilmek istiyor" dedi. "Ailenin tek isteği mahkemenin Aşır Atalay’a hakettiği cezayı vermesi" diyen Avukat Yeşil şöyle konuştu: "O gece savunmasız bir insana neden böyle bir şiddet uygulandığını öğrenmek istiyorlar. Adli Tıp raporunda ‘kafasına 6 kez, boynuna da 1 kez ayakla şiddetli şekilde vurulduğu, bu yüzden iç kanama geçirerek öldüğü’ yazılıyor. 1.40 boyundaki bir insana bu şekilde vurmak demek o kişinin ölümünü göze almaktır."

İlk duruşması 5 Kasım’da görülen davaya önümüzdeki hafta pazartesi ve perşembe günleri devam edilecek.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.