Olmayan tanıklarla ceza

2 Kasım 2020 Pazartesi - 16:17

  • Mardin’de HDP ve DBP’li ikisi tutuklu 5 siyasetçinin sahte oldukları ortaya çıkan “gizli tanık” beyanları ile yargılandığı davada 35 yıl hapis cezası verildi.

 

HDP ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Mardin İl Örgütü yöneticileri ile Parti Meclisi (PM) üyelerinin “gizli tanık” beyanları gerekçe gösterilerek, ”örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu isimler HDP eski Mardin İl Eşbaşkanı Ali Sincar ile HDP Parti Meclisi (PM) üyesi Alaattin Semir Zuğurli, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı. Tutuksuz isimlerin katılmadığı duruşmada avukatlar hazır bulundu. Duruşmayı tutukluların yakınları da izledi.

İddia makamı, sahte oldukları ortaya çıkan “gizli tanık” beyanlarını gerekçe göstererek ,siyasetçiler Şeyhmus Sun, Leyla Bozkurt, Ali Sincar, Alaattin Semir Zuğurli ve Sedat Ay’ın “Örgüt üyeliği” ve “Örgüte Yardım Etmek” iddiaları ile cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme, HDP PM üyesi Alaattin Semir Zuğurli hakkında “Örgüt üyeliği” iddiası ile 7 yıl 6 ay, HDP eski İl Eşbaşkanı Ali Sincar hakkında aynı gerekçe ile 7 yıl 1 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, her iki ismin de tahliye edilmesine karar verdi. Mahkeme, ayrıca DBP Mardin eski İl Eşbaşkanı Leyla Bozkurt hakkında 6 yıl 10 ay 15 gün, Eşbaşkan Şeyhmus Sun hakkında 6 yıl 8 ay, DBP PM Üyesi Sedat Ay hakkında ise 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verdi.  MARDİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.