Ölüme davetiyenin adı ‘Gözlem Kurulu’

Mehmet Hüseyin Öz

Mehmet Hüseyin Öz

  • Epilepsi hastası Mehmet Hüseyin Öz’ün tahliyesi gözlem kurullarının keyfi kararları nedeniyle 4’üncü kez ertelendi. Avukat Bülent Duran, Öz’ün hayati riskinin olduğunu biran önce ameliyat olması gerektiğine dikkat çekti. Duran müvekkilinin başına geleceklerden cezaevinin sorumlu olduğunu da sözlerine ekledi.

Cezaevlerindeki hasta tutukluların tahliyesine yönelik çağrılar yanıtsız kalırken, şartlı tahliye hakkı olan tutuklular da keyfi uygulamalarla cezaevinde tutuluyor. Son olarak hasta tutuklu Şakir Turan, ailesi ve hukukçuların çağrılarına rağmen cezaevinde 30 Ağustos’ta yaşamını yitirdi. Tahliye edilmeyen hasta tutuklulardan biri de Antep H Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 34 yaşındaki Mehmet Hüseyin Öz.

‘Pişman’ olmayana ceza yağıyor

Dîlok merkez Şahinbey ilçesi Beydilli Mahallesi’nde 17 Mart 2018’de gözaltına alınan Öz, 26 Mart “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı. Hakkında Antep 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “örgüt üyeliği” iddiasıyla açılan davada Öz’e, 17 Ocak 2019’da 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Öz’ün cezaevinde tutulduğu süreçte epilepsi hastalığı ilerlerken, böbrek rahatsızlığı ve başında kistler de oluştu. Cezasının infazını tamamlayan ve Kasım 2022’de “şartlı tahliye hakkı” kazanan epilepsi hastası Öz’ün tahliyesi Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu tarafından “pişmanlık yasasını kabul etmemesi” gerekçe gösterilerek 4 kez 3’er ay ertelendi.

Kurullar açıkça suç işliyor

Kurul kararında şu gerekçeler yer aldı: “Kapalı ceza infaz kurumundan çıkış sonrası için gerçekçi planlara sahip olmadığı, tekrar suç işleme potansiyelinin çok yüksek olduğu ve bu aşamada toplumla bütünleşmeye hazır olduğuna dair olumlu izlenim edinilemediği… Örgütten ayrıldığına dair dilekçe vermediği için örgütsel kimliğini halen koruduğunun değerlendirildiğinin belirtildiği, bununla birlikte hükümlünün cezaevinden bulunduğu süreler içerisinden dört defa disiplin cezası aldığı.”

Öz, avukatı aracılığıyla İdare ve Gözlem Kurulu’nun vermiş olduğu 3 ay infaz erteleme kararına itiraz etti. Antep 2’nci İnfaz Hakimliği yapılan itirazı kurulun gerekçelerini dayanak göstererek reddetti. Öz’ün en son 25 Ağustos 2023’te tahliyesi Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu tarafından 3 ay ertelendi.

Yetki gaspı yapıyorlar 

Öz’ün avukatı Bülent Duran, “Öz’ün tahliyesi, Kasım, Mart, Mayıs ve Ağustos aylarında 3’er ay olmak üzere dört defa uzatıldı. İnfaz ertelemelerinin birinci sebebi pişmanlık yasası. İkinci asıl sebep ise kurul kararının yargılama makamlarına dönüşmüş ve yetki gaspına girmiştir. Yetki gaspı yaparak mahkemelerin yerine geçip yeni bir hüküm kurarak ya da infaz sistemini geliştirmeye çalışıyorlar. Kurul kararları, aynı suç istinadıyla olan insanlarla birlikte kalıyor olmasını gerekçe gösteriyor” dedi.

‘Öz’ü cezaevinde kaybedebiliriz’

Öz’ün cezaevinde yaşamını yitirme ihtimalinin yüksek olduğuna dikkati çeken Duran, “Mehmet epilepsi hastası, bazen günde 7 defa bayılıyor. İki katlı bir yerde kalıyor. Dün görüşüne gittim geçen gün bayılıp düştüğünü söyledi. Arkasından gelen bir arkadaşı tutuyor onu, eğer o tutmasaymış ense kısmı merdivene denk gelecek ve o orada beyin kanamasından hayatını kaybedebilirdi. Bazen lavaboda bile kendi kendine bayılıp düşüyor. Müdahale edilmezse hayatını kaybedecek. Bu durumu cezaevi idaresine de bildirdim. Orada ölürse sorumlusu cezaevi idaresidir. Acilen ameliyat olması gerekiyor. Ancak ısrarla bu durum görmezlikten geliniyor” ifadelerini kullandı. AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.