Önderliksiz asla!

Diaspora Haberleri —

14 Şubat 2021 Pazar - 15:39

  • Avrupa’nın birçok kentinde Kürdistanlılar ve dostları Kürt Halk Önderi Öcalan’a yönelik 15 Şubat uluslararası komplosuna ve Türk devletinin Garê saldırısına karşı alanlardaydı.

 

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik 15 Şubat 1999 yılında gerçekleşen uluslararası komploya karşı Kürdistanlılar ve dostları bu yıl da alanlardaydı. Korana pandemisine rağmen binler meydanlarda buluştu, komployu kınadı ve Türk devletinin Garê saldırısını protesto ederek gerilla direnişini ise selamladı.

ALMANYA

Almanya’nın başkenti Berlin’de birçok kurum temsilcisinin yer aldığı yüzlerce kişi “Dem Dema Azadiye” şiarı ile yürüdü. Eylemde yapılan konuşmalarda Türk devletinin Garê saldırısının boşa çıkarıldığı belirtildi ve  “Biji Serok Apo”, “Biji berxwedana Garê” sloganları atıldı.

Nürnberg’de ise Hallplatz’da düzenlenen eylemde Abdullah Öcalan'ın savunmaları, eserleri ve broşürlerin yer aldığı kitap stantları kuruldu. Eylem boyunca Kürdistanlılar ve Alman dostları bilgilendirmede bulunarak, Abdullah Öcalan'ın savunmaları, eserleri ve broşürlerini çevredekilere dağıttı.

Aschaffenburg kentindeki eylem Markplatz Stadthall’da yapıldı. Eyleme katılan Kürdistanlılara, Almanya’nın çeşitli parti ve dernek yetkilileri de destek verdi. Yapılan konuşmalarda işgalci Türk devletinin Kürtlere karşı insanlık suçu işlediği ve Almanya’nın da bu suça destek verdiği belirtildi.

Heilbronn’da 15 Şubat komplosu Harmonie Meydanı’nda bir miting ile protesto edildi.Yapılan konuşmalarda “Komplo başta Önder Apo'nun İmralı’da gösterdiği direniş ve Güneşimizi Karartamazsınız sloganı ile fedai eylemi gerçekleştirilen onlarca şehidimizin sayesinde boşa çıkmıştır” denildi.

Kassel’de Leipziger Platz’da bir araya gelen çok sayıda Kürdistanlı ve enternasyonalist aktivist, Öcalan’ın posterleri ile TCŞ, TEV-DEM ile Tevgera Jinên Azad, KCK bayrakları ile yürüdü. Kent merkezi girişinde trafik akışı kısa süreliğine engellendi.

Saarbrücken’de ise Europagaleri önünde düzenlenen eylemde Öcalan’ın özgürlüğü istendi ve Türk devletinin Alman devleti ile kirli ilişkilerine dikkat çekildi. Eylem alkış ve sloganlarla sona erdi.