OPCW görevini yapsın!

Diaspora Haberleri —

3 Kasım 2021 Çarşamba - 19:30

  •  Uluslararası kurumların ve kamuoyunun Türk ordusunun kimyasal silah kullanmasına dikkatini çekmek için bir süredir çeşitli eylem ve etkinlikler yapan Kürdistanlılar ve dostları, dün de Lahey Adalet Divanı’ndan OPCW’ye yürüdü.
  •  Türk ordusunun kimyasal silah kullanarak savaş suçu işlemesini protesto eden; uluslararası kurumların sissizliğine tepki gösteren Kürdistanlılar, OPCW’den sorumluluklarına sahip çıkarak, Kürdistan’a bir heyet göndermesini istedi.

 

JİYAN ELMA/DEN HAAG

Türk devletinin kimyasal saldırısı Lahey Adalet Divanı’ndan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) önüne yapılan yürüyüşle protesto edildi. OPCW’nin sorumluluğunu yerine getirerek gerekli araştırmaları yapması için Kürdistan’a bir heyet göndermesi talep edildi.

Avrupa’da yaşayan Kürtler ve dostları, Türk devletinin Medya Savunma Alanları’nda kimyasal silah kullanmasına karşı Lahey Adalet Divanı önünde bir protesto eylemi gerçekleştirdi. Eyleme, aralarında KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar, KONGRA GEL Eşbaşkanı Remzi Kartal, KNK Eşbaşkanı Ahmet Karamus, KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç’un da bulunduğu Avrupa’nın çeşitli kentlerinden yüzlerce kişi katıldı. Türk devletinin kimyasal saldırısının protesto edildiği pankart ve dövizlerin taşındığı eylemde, kimyasal gaza karşı beyaz tulumlar giyinip maskeler takılarak, savaş suçuna dikkat çekildi.

Sessizliği kabul etmiyoruz

Adalet Divanı önünde yapılan mitingde konuşan Kürt siyasetçiler, Türk devletinin savaş suçu işlediğini belirterek, uluslararası kurumları harekete geçirmeye çağırdı. KCDK-E Eşbaşkanı Fatoş Göksungur, Türk ordusunun kimyasal silah saldırısının NATO ve Avrupa’nın izni olmadan gerçekleşemeyeceğini belirterek, ”Bugün yoldaşlarımız bu gazlarla boğuluyor, öldürülüyor ve nefessiz bırakılıyor. Ve ne yazık ki bugün önünde bulunduğumuz Adalet Divanı, OCPW ve diğer kurumlar bu adaletsizliğe ve faşizme karşı sessizlik içinde” dedi. ”Bizler ne bu sessizliği kabul ediyoruz ne de bu sessizlik karşısında susacağız” diyen Göksungur, tüm Kürtlere de insanlık dışı saldırılar karşısında alanlara çıkma çağrısında bulundu.

Suça ortak oluyorsunuz

”Biz Avrupalı kurumların sessizliğini Halepçe Katliamı’ndan tanıyoruz” diyen KNK Eşbaşkanı Ahmet Karamus ise şöyle konuştu: ”23 Nisan’dan bu yana Kürdistan’da kimyasal silahlar kullanılmasına rağmen hiçbir kurumdan tek ses yok ve bu suça ortak oluyorlar. Buradan bütün kurumlara sesleniyoruz; bugün faşist Türk ordusunun Kürtlere karşı bu sistematik kırımına ses çıkarmayanlar bilsin ki bu suçun ortağıdır. Yarın ya da daha sonra değil, bu insanlık dışı uygulamalara bütün uluslararası devletlerin şu an derhal ses çıkarması gerekiyor. Bütün halkımızın, bütün alanlarda süresiz eylemsellikler gerçekleştirmesi gerekiyor.”

Konuşmalar ardından kitle ”Faşist, diktatör Erdoğan”, ”Terörist Erdoğan” sloganlarıyla OPCW binası önüne doğru yürüyüşe geçti. Eylemde ”Kürt çocukları zehirli kimyasal gazlarla katlediliyor. OPCW sessiz kalıyor”, ”Kimyasal silahların kullanımı yasaklandı ve Türk devleti 1997’de bunu imzaladı”, ”Devletlerin faşist Türk devletine verdiği kimyasal silahlar ile Kürtlerin katledildiğini biliyor muydunuz?”, ”17 Haziran 1925 Protokolü’ne göre zehirli gaz kullanımı yasaklanmıştır” yazılı pankartlar dikkat çekti.

OPCW harekete geçmeli

Yürüyüş ardından bir heyet OPCW yetkilileriyle görüşerek taleplerini içeren bir dosya verdi. Eyleme katılanlar da OPCW yetkililerine teslim edilen taleplerin yer aldığı bildiriye imzalarıyla destek verdi. OPCW’ye sunulan dosyada, Türk devletinin kimyasal saldırılarına ilişkin detaylara yer verilerek şu ifadelere yer verildi: ”Türk devletinin kimyasal saldırıları ilk değil. 2010, 2013 ve 2019’da da T.C.’nin kimyasal saldırıları oldu ve uluslararası kuruluşlar sessiz kaldı. Devletin sivillere ve etnik gruplara karşı vahşetini önlemek için anlaşmalar yapıldı, sizin gibi kuruluşlar oluşturuldu. Ancak görüyoruz ki sorumluluğunuzu yerine getirmiyorsunuz. Sizden sorumluluğunuzu yerine getirip kimyasal silah kullanımına dair gerekli araştırmaları yapmanızı istiyoruz. Durumu netleştirmek için harekete geçmenizi, Türk devletinin suçlarını ortaya çıkarmanızı istiyoruz.”

Görüşme ardında, OPCW önündeki caddede yere uzanan eylemcilere polis saldırdı.

 

https://vimeo.com/642003841

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.