Otogarda göçmen dramı

28 Haziran 2021 Pazartesi - 21:32

  • Her gün Amed otogarına Afganistan, Pakistan, Bangladeş’ten yüzlerce göçmen getiriliyor. Otoparklarda, bahçe veya kaldırımlarda yatıp kalan göçmenlere, hayırseverler ve esnaflar yardım ediyor.

 

YILMAZ KAYA / AMED

Son iki aydır İran sınırından kaçak olarak girip Van üzerinden Amed’e yüzlerce Afgan, Pakistan ve Bangladeşli mülteci getiriliyor. Mülteciler otogar bahçesinde, parklarda ve camilerde yatıp kalkıyor. Mültecilerin kimisi yine kaçakçılar tarafından ücret karşılığı Ankara, İstanbul ve Konya’ya gönderilirken, parası kalmayıp haftalardır parkta yatan mülteciler var. Valilik ve Emniyet hiçbir işlemde bulunmuyor. Mültecilerin yiyecek ihtiyacı, kentteki hayırseverler ve esnaflar tarafından karşılanıyor.

Amed’in otogar ve çevresindeki parklarda, kaldırımlarda son iki aydır göçmen dramı yaşanıyor. Kaçakçılar tarafından hemen hemen her gün otobüslerle yaşları 14 ile 30 arasında değişen mülteciler getiriliyor. 700 dolar karşılığında İran’dan kaçak geçirilen mülteciler anlaşmalı otobüs firmaları ile Van üzerinden Amed’e getirilip bırakılıyor. Parası olan mülteciler yine kaçakçılar aracılığıyla İstanbul, Ankara ve Konya’ya götürülürken, parası olmayan mülteciler ise günlerce otopark bahçesinde, parklarda veya kaldırımlarda yatıp kalkıyorlar.

Halk yardım ediyor

Haftalardır yaşanan bu drama tanık olan halk ise ellerinden geldiğince yiyecek yardımında bulunuyor. Taziyeler yasak olduğu için taziyelerde verilmesi gelenek hale gelen yemekler, taziye sahipleri tarafından getirilip mültecilere dağıtılıyor. Aynı şekilde kentte birçok lokanta sahibi esnaf da özellikle öğlen saatlerinde paket halinde yaptırdıkları lahmacun ve kebapları getirip dağıtıyor. Valilik, Belediye ve Emniyet ise sadece yaşananlara sessiz kalmayı tercih ediyor.

‘Savaştan, açlıktan kaçtım’

Anne, babası ve kızını alabilmek için Amed’e gelen Amanullah Rahim (40), dört yıldır Konya’da eşi ile birlikte mülteci olarak kaldıklarını ve bir çiftlikte çalıştıklarını belirtiyor. Rahim, ”Afganistan’ın Bağlan şehrinde yaşıyordum. İki yıl askerlik yaptım. Bir kardeşimi ve amcamı Taliban öldürdü. Çatışmalarda iki kez kolumdan ve baldırımdan yaralandım. Savaştan ve açlıktan kaçtım. Dört yıl önce de gelip Konya’da çalışmaya başladım” dedi.

Firmalar bilet kesmiyor!

Rahim, İran üzerinden kaçak yollarla Amed’e gelen annesi, babası ve 17 yaşındaki kızını Konya’ya götürmek için buraya geldiğini söyleyerek, ”Kaçakçılar onlardan 15 bin lira almış. Benim hem oturma iznim hem de seyahat iznim var. Ancak buradaki otobüs firmaları bize bilet kesmiyor. ‘Bekleyin’ diyorlar. Çünkü kaçakçılardan gelecek haberi bekliyorlar” şeklinde konuştu.

Allah bu halktan razı olsun

Amed halkının buradaki göçmenlere yiyecek yardımında bulunduğunu, zaman zaman da üzerinde yatmaları için kilim, battaniye getirdiğini belirten Rahman, şöyle devam etti: ”Allah razı olsun bu halktan. Onlar olmasa buradaki insanlar aç perişan halde kalacaklar. Görüyorsunuz bu dramı. Tozun, toprağın içinde yatıp, yemek yiyorlar. Korona tehlikesi var. Yüzlerce, bazen binlerce insan toplanıyormuş burada. Ben de bilet bulabilirsem ailemi alıp Konya’ya götüreceğim.”

Bir haftadır parkta yatıyorlar

Afganistan’ın Mezar-ı Şerif kentinden olan Kurban Ensari (30) de kaçakçılara 700 dolar ödeyerek buraya geldiğini belirtiyor. Amed’e gelene kadar hiçbir sorun yaşamadıklarını ve kaçakçıların ‘bekleyin otobüs ayarlayıp sizi götüreceğiz’ diyerek otogara bıraktıklarını aktaran Ensari, ”Burada perişan haldeyiz. Hayırseverler üzerinde yatacağımız kilim-battaniye getirdiler. Onları kaldırıma ya da parklara ya da otoparkın bahçesine serip yatıyoruz. Yiyecek getiriyorlar, sağ olsunlar. Bilet bulabilirsem Ankara’ya çalışmaya gideceğim” dedi.

17 kişi ile birlikte geldi

Pakistan’ın Karaçi şehrinden gelen Beşir Kasımi (20), bir haftadır burada bulunduklarını ve bilet bulmaları halinde İstanbul’a gideceklerini söyledi. İran üzerinden 17 kişi ile birlikte sınırı geçtiklerini ve kaçakçıların onları buraya getirdiklerini belirten Kasımi, şunları ekledi: ”Bize ‘burada biraz bekleyin, sizi göndereceğiz’ dediler. Ancak firmalar götürmüyor. Üzerimizde para da kalmadı. Halk bazen yiyecek-içecek getirip veriyor bize. Daha kaç gün burada kalırız bilmiyorum.”

Kaçakçılara 2 bin 500 dolar

Afganistan’ın başkenti Kabil’den kardeşinin de bulunduğu 6 kişi ile İran’dan kaçak olarak Türkiye’ye girdiklerini ve 2 bin 500 dolar kaçakçılara ödediklerini belirten Said Muhammed (18) de Ankara’ya gitmeyi planladıklarını söyledi. Sait Muhammed, yatacak yerleri olmadığını, park ve kaldırımlarda yattıklarını ifade ederek, üzerlerinde hiç para kalmadığını, Ankara’da tanıdıkları Afganlar olduğunu ve onların yanına gitmek istediklerini kaydetti.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.