Oxir be Bêrîvan Zîlan

Kadın Haberleri —

21 Ağustos 2022 Pazar - 20:00

.

.

  • Türk devletinin 17 Haziran’da Medya Savunma Alanları’nda yaptığı hava saldırısında şehit düşen PAJK Meclis Üyesi Bêrîvan Zîlan Belçika’da yapılan bir törenle anıldı. Törende KONGRA-GEL Eşbaşkanı Remzi Kartal, TJK-E) üyesi Zilan Serhad ve Zilan’ın kızkardeşi Tuba Hezer birer konuşma yaptı. 

Medya Savunma Alanları’na yönelik Türk devletinin 17 Haziran’da yaptığı hava saldırısında şehit düşen PAJK Meclis Üyesi Bêrîvan Zîlan (Hatice Hezer) için Belçika’da geniş katılımı bir tören düzenlendi. 

Saygı duruşuyla başlayan anmaya PAJK Koordinasyonu’da bir mesaj gönderdi. Anmada Hezer ailesini temsilen şehit Bêrîvan Zîlan’ın kızkardeşi Tuba Hezer hazır bulundu. KONGRA-GEL Eşbaşkanı Remzi Kartal ve Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) adına Zilan Serhed birer konuşma yaptı. Anmada sık sık “ Şehit Namirin” ve “ Jin Jiyan Azadî” sloganları ile atıldı. 

Sözümüzü tutma zamanı

KONGRA-GEL Eşbaşkanı Remzi Kartal,  Bêrîvan Zîlan’ın, Zilan katliamının etkileriyle büyümüş bir çocukluk geçirdiğini ve günü geldiğinde yaşanan zulmün hesabını sormak için Binevş Agal’dan ilham alarak, onun açtığı yolda ilerlediğini vurgulayarak, "Şehit Bêrîvan ve diğer tüm şehitlerimiz en imkansız görüneni, Kürdistan’ın serhildanını gerçekleştirdiler. Bu yolda Bêrîvan yoldaş şehit düşmüş ama yenilmemiştir. Yenilen, aciz, çaresiz kalan Türk devletidir. Başûr ve Rojava’daki işgal saldırıları, suikastleri ne kadar çaresiz olduklarını gösteriyor. Bakmayın siz zafer çığlıkları atmalarına, Finlandiya’da, İsveç’te, Nato’da oradan oraya koşmalarının sebebi içine düştükleri çaresizliktir. Her gördüklerine feryat ediyorlar, feryat. Bu bilinçle, içine girdiğimiz süreç şehitlere verdiğimiz sözleri tutma sürecidir. Avrupa’da başlattığımız Türk devletinin savaş suçlarını teşhir etme hamlemizle Rojava’ya yönelik saldırıları boşa çıkarabiliriz” dedi.