Özgürlüğe kadar durmak yok

Diaspora Haberleri —

16 Şubat 2021 Salı - 16:12

  • Avrupa kentlerinde Kürdistanlılar ve dostları, uluslararası komployu protesto ederek, "Kürt Halk Önderi özgür olana kadar durmayacağız" mesajını verdi.

15 Şubat uluslararası komployu protesto eylemleri sürüyor. Avrupa’nın birçok kentinde düzenlenen eylemlerle komplo kınanırken, 2021 yılının Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlük yılı olacağı belirtildi.

 

ALMANYA

Almanya'nın Frankfurt kentinde ABD Konsolosluğu önünde, 15 Şubat komplosu protesto edildi. Bildirilerin okunduğu protesto eyleminde sloganlar atıldı ve yapılan konuşmalarda Öcalan’a yönelik gerçekleştirilen komplonun boşa çıkarıldığı belirtildi.

Hamburg’da da eylem yeri Türk konsolosluğu önüydü. Komplocuların kınandığı, Garê direnişinin selamlandığı eyleme anti faşist gruplar da destek verdi.

Kiel’deki eylemde ise “Diktatör Erdoğan’ın kendi insanlarını bile katledecek kadar gözü dönmüştür” denildi ve “zafere” gidenlerin hezimetle geri döndüğünü de vurgulandı.

Duisburg’da gün dolayısıyla merkezi tren garı önünde bir miting düzenlendi. Yapılan konuşmalarda “Önder Apo’nun fedailerinin Kürdistan dağlarında yürüttüğü özgürlük mücadelesi Türk sömürgeciliğini ve faşizmini yok olmanın eşiğine getirmiştir” denildi. AGİF aktivistlerinin de katıldığı eylemde  “Biji serok Apo”, “Terörist Erdoğan terörist Türkiye”, “Türk ordusu Kürdistan’dan defol” sloganları atıldı.

Bielefeld kentinde ise uluslararası komplo konulu bir toplantı düzenlendi.

Mannheim’da merkezi tren garı önünde düzenlenen eylemde komplocular lanetlendi, açlık grevi ve Garê direnişi de sahiplenildi. Die Linke Mannheim adına konuşan Roland Schust “Kürtlerin yanındayız” diye konuştu. MLPD, ADHF’nin mesajının da okunduğu eylemde bildiriler dağıtıldı.

Hannover kentinde ise eylemciler Türk Konsolosluğu önünde bir araya geldi. Eylem boyunca Alman polisi sürekli provokasyon yapmaya çalıştı ve eylemciler "Bijî Serok Apo" sloganıyla karşılık verdi.

 

AVUSTURYA