Paris ve Aurich'te özgürlük şehitleri anıldı

Diaspora Haberleri —

5 Eylül 2021 Pazar - 15:09

  • Özgürlük şehitleri Özgür Karakoçan (Kemal Akyol) ve enternasyonalist savaşçı Gabar (Frederic Henri Georges Demonchaux) Paris’te anıldı. Aurich’te de özgürlük mücadelesinde şehit düşen savaşçılar unutulmadı.

 

4 Eylül 2017’de Medya Savunma Alanları’nda şehit düşen Özgür Karakoçan ve 7 Eylül 2017 yılında Reqa’da DAİŞ çetelerine karşı verilen savaşta şehit düşen enternasyonalist Gabar, Fransa’nın başkenti Paris’te anıldı.

Çok sayıda Fransız ve Kürdistanlı'nın katıldığı anma etkinliği, Özgür ve Gabar şahsında tüm Kürdistan şehitleri için yapılan saygı duruşuyla başladı.

Anma etkinliğinde söz alan Özgür’ün annesi Berivan Fırat, oğlunun arkasından hem gözyaşı döktüğünü hem de onun mücadelesini her alana taşıdığını ifade etti.

Şehitler anısına yapılan konuşmalarda “Onlar ölümsüzdür. Özgür bir ülke için savaştılar ve bu uğurda şehit düştüler. Tıpkı Kemal ve Gabar gibi binlerce şehidimiz bu halkın değerlerini savunmamış olsaydı, bugün soykırım politikasını uygulayanlar emellerine ulaşmış olurdu. Bu halk, bugün dört parçada evlatlarının açmış olduğu yolda nefes alabiliyor” denildi.

Anma etkinliği Özgür Karakoçan anısına hazırlanan sinevizyon gösterimi ardından “Şehîd namirin” sloganıyla son buldu.

Aurich’te de şehitler anıldı

Almanya’nın Aurich kentinde de değişik tarihlerde şehit düşen Delil Bagok, Jinda Mardîn ve Agît Bîrhat Nûcan için anma etkinliği düzenlendi. Şehit Zelal Kadın Meclisi öncülüğünde düzenlenen anmaya çok sayıda kişi katıldı.

PARİS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.