Parlamento önünden seslendiler

Yurt Dışı Haberleri —

.

.

  • Kürt dostlarının öncülüğünde küresel çapta başlatılan kampanyaya dikkat çekmek için Avrupa’da parlamento binaları ve uluslarası kurumların önünde çadır ve stand eylemleri yapılıyor. 

“Abdullah Öcalan'a özgürlük, Kürt sorununa siyasi çözüm” hamlesine 10 Ekim günü start verilen dünyanın 74 merkezinden biri de İsveç’in başkenti Stockholm’dü. Hamle, Kürt dostu İsveçliler tarafından İsveç Parlamentosu önünde ilan edilmişti. Hamlenin devamı olarak Parlamento önünde önceki gün 3 günlük çadır eylemi başlatıldı. İşlek bir yer olan Mynttorget Meydanı’nda açılan stantta, hamleye ilişkin bildiri ve dosya dağıtıldı, çadıra gelen ve bilgi almak isteyen İsveçlilerin soruları yanıtlandı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın paradigmasını yansıttığı kitap ve broşürlere de yoğun ilgi vardı. 

AP Marsilya önünde
Fransa’nın Marsilya kentinde Avrupa Parlamentosu’nun Marsilya Bürosu önünde bir stand açıldı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan fotoğrafları ve özgürlük talebi içeren pankartlar asıldı. Eyleme katılan Veysel Piro, Kürt Halk Önderi’nden 32 ayı aşkın süredir haber alınamadığının altını çizerek, “Avrupa’nın 74 merkezinde 10 Ekim’de başlatılan hamleye biz de AP önünde yaptığımız eylemle katıldık. Üç gün boyunca burada nöbet tutacağız. İsteğimiz sadece tecridin kırılması değil, fiziki özgürlüğünü talep ediyoruz” dedi. Bu eylemlerin sürekliliğinin önemine vurgu yapan Piro,“Avrupa’da, Kurdistan’ın dört parçasında tüm Kürtler ayakta olmalı. Kürtlerin özgürlüğü Önder Apo’nun özgürlüğüne bağlı” mesajı verdi.  

Önderliğimiz özgürleşene kadar
Köksal Söylemez de tecride vurgu yaparak, “Önderlik üzerindeki tecridi kabul etmiyoruz. Büyük bir hukuksuzluk uygulanıyor. Aile ve avukat görüşü yaptırılmıyor. Bu tecridin kaldırılması ve Kürt Halk Önderi özgür olana kadar alanları terketmeyeceğiz” diye konuştu. 
Serhildan Akçiçek de gerilla direnişini ve başlatılan kampanyayı selamlayarak, “Bizim yapmamız gereken artık Önderliğimizi özgürleştirmek. Herkesi bu amaçla yapılan eylemlere katılmaya davet ediyoruz” dedi. 

Hollanda’da parlamento önünde
Hollanda’nın başkenti Den Haag’da parlamento binası önünde çadır açıldı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük yazılı pankart ve dövizlerin taşındığı eylem bugün ve yarın da sürecek. 
Öte yandan Almanya’nın başkenti Berlin, Stuttgart vb. kentleri ile Fransa gibi birçok ülke ve çok sayıda merkezde eylemler yayılarak devam edecek. Eylemler için adres olarak ise parlamento binalarının önü seçiliyor.  HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.