Piramitlere iklim tehdidi

Toplum/Yaşam Haberleri —

Piramitler

Piramitler

  • Mısır’daki Gize Piramitleri ve Büyük Gize Sfenksi iklim değişikliği nedeniyle yok olma tehdidi altında.

Mısır’daki Gize Piramitleri ve Büyük Gize Sfenksi iklim değişikliği nedeniyle yok olma tehdidi altında. Yeni İskenderiye Kütüphanesi’ne bağlı olan Antiquities Museum’un direktörü Hussein Abdel Basir, yükselen deniz seviyesi, hava kirliliği ve ekstrem hava olaylarının ülkedeki arkeolojik alanları ve tarihi eserleri tehdit altında bıraktığı konusunda uyarıda bulundu.

Su altında kalabilir

ARTnews’in haberine göre Basir, yükselen deniz seviyesi nedeniyle İskenderiye’nin 30 yıl içinde su altında kalabileceğini söyledi. Basir, ülkedeki doğal sit alanlarının üçte birinin, kültürel miras alanlarının ise altıda birinin iklim değişikliği tehdidi altında olduğunu dile getirdi.

Uzmanlar Mısır’ın küresel ısınmanın etkisini en çok hisseden ülkelerden olduğunu söylüyor. Mısır hükümeti bu çevre felaketini önlemek için bu yıl bir adım attı. Ulusal İklim Değişikliği Stratejisi adlı bir birim kuran hükümet, sürdürülebilirlik üzerine projeleri destekliyor. İskenderiye’deki Kayıtbay Kalesi’ni yükselen deniz seviyesinden korumak için 13 milyon dolarlık bir bütçe ayrıldı. PARİS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.