Piroğlu için eylemleri büyütme çağrısı

Yurt Dışı Haberleri —

Ecevit Piroğlu

Ecevit Piroğlu

  • Sırbistan devleti tarafından üç yıldır rehin tutulan devrimci Ecevit Piroğlu için açıklama yapan Tutsakların Sesi Platformu, “Devrimci demokratik kamuoyunu sesini yükseltmeye ve dayanışma eylemlerini büyütmeye çağırıyoruz” dedi.

TSP, Sırbistan'da rehin tutulan Ecevit Piroğlu'nun özgürlüğü için eylemleri büyütmeye çağırdı, "3 Temmuz’da Berlin Sırbistan Büyükelçiliği önünde olacağız" dedi.

Tutsakların Sesi Platformu (TSP) tarafından yapılan yazılı açıklamada "Enternasyonalist devrimci Ecevit Piroğlu 3 yıldır Sırbistan devleti tarafından rehin tutuluyor. Sırbistan Devleti, Piroğlu’nun tahliyesini talep eden Sırbistan Yüksek Mahkemesinin ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarını uygulamayarak hem kendi hukukunu hem de uluslararası hukuku çiğnemektedir” diye bilirtildi.

Sırbistan’ın Piroğlu’nu faşist Türk devletine teslim etmek için elinde tuttuğu ifade edilen açıklama şöyle:

"Ecevit Piroğlu, tutuklandığından bu yana Sırbistan ile Türk devleti arasındaki kirli pazarlıklar sonucu Türk devletine teslim edilme riski altındadır. Tutuklanmasının nedeni de Türk devletinin iade talebidir. Piroğlu’nun Türk devletine iadesi, uluslararası alanda yürütülen kampanya ve Piroğlu’nun iki defa yaptığı 136’şar günlük açlık grevleri direnişi sonucu engellenebilmişti. Piroğlu’nun yürüttüğü direniş, Sırbistan ve faşist Türk devleti şahsında, devrimcilere, ilericilere, ezilen halklara karşı burjuva hukukunu dahi uygulamayan, her türlü saldırıyı yapan tüm faşist, gerici ve burjuva devletlere karşı bir direniştir ve uluslararası alanda yankısını bulmuştur.

Piroğlu hala Sırbistan devletinin elinde rehin tutulmaktadır ve Türk devletine verilme riski altındadır. Piroğlu’nun tahliyeye rağmen serbest bırakılmaması, Türk devleti ile kirli siyasi pazarlıkların sonucudur. Sırbistan devleti Piroğlu’nu rehin tutmaya devam ederek suç işlemeye devam etmektedir.

Ecevit Piroğlu’nun başına gelebilecek her türlü olumsuzluktan Sırbistan devleti sorumludur. Sırbistan devletini, faşist Türk devleti ile kirli pazarlıklardan vazgeçmesini ve uluslararası hukuka uyarak Piroğlu’nu derhal serbest bırakmasını bir kez daha yineliyoruz.”

Tutsakların Sesi Platformu, ayrıca şu çağrılarda bulundu:

"Piroğlu’nun özgürlüğü için devrimci demokratik kamuoyunu sesini yükseltmeye ve dayanışma eylemlerini büyütmeye çağırıyoruz.

Piroğlu’yla dayanışmayı büyütmek için 3 Temmuz’da saat 10-13 arasında Berlin Sırbistan Büyükelçiliği önünde olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz."HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.