PKK coşkusu sürüyor

Yurt Dışı Haberleri —

.

.

  • Avrupa'nın birçok kentinde bir araya gelen Kürtler ve dostları PKK'nin 45. kuruluş yıl dönümünü coşkulu etkinlikler ile kutluyor. Upsala, lion, Darmstadt, Dortmund, Linz, Freiburg ve Saarbrücken'de yapılan kutlamlarda Kürt Halk Önderi Öcalan'ın fiziki özgürlüğü için mücadeleyi yükseltme çağrısı yapıldı. 

İsveç, Fransa, Avusturya ve Almanya'da yapılan kutlamalarda binler bir araya geldi. Bu yıl yapılan Partiya Karkerên Kurdistan'ın (PKK) 45. kuruluş yıl dönümü kutlamaları Kürt yurtseverlerini ve enternasyonalist Apocuları bir araya getiriyor. Etkinliklerin yapıldığı salonlar Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve özgürlük mücadelesinde şehit düşenlerin resimleri ile donatılırken, PKK bayrakları her yerdeydi. 

Evrenselleşerek büyüyoruz   
İsveç'in Uppsala kentinde PKK’nin 45’inci kuruluş yıl dönümü yüzlerce kişinin katılımı ile kutlandı. PKK ve PAJK bayrakları ile donatılan salonda kutlamaların açılış konuşmasını NCDK Eşbaşkanı Menice Yiğit Yıldırım yaptı. Ardından kutlamaya gelenlere hitaben bir konuşma yapan Siyasetçi Celalettin Delibaş, PKK’nin tarihini kısaca anlattı. Delibaş, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın paradigması ile PKK’nin evrenselleştiğini kaydederek, "PKK’nin kuruluşu Kurdistan ulusal kurtuluş mücadelesiyle sınırlı kalmadı, Serok Apo’nun paradigmasıyla PKK evrenselleşti. Dünyanın dört bir yanında PKK’nin, Kürt halkının dostları var. Dünyanın hemen her tarafından dostları, Rêber Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün hamlesini yükseltiyorlar” şeklinde konuştu.
Gecede sanatçılar Evin Akbaş, Dilşad Hewlêrî, Kewê, Beser Şahin ve Kawa sahne aldı. Amed yöresinin değişik oyunlarını sergileyen Govend ekibi, beğeniyle izlendi.

Lyon Diriliş’i kutladı
Fransa’da da bir haftadan fazla bir zamandan beri devam eden “Diriliş Bayramı” kutlamalarının son adresi Lyon ve Grenoble kentleriydi. Lyon Demokratik Kürt Toplum Merkezinin organizesi ile yapılan kutlamalar şehitler için saygı duruşu ile başlarken, açılış konuşmasını CDK-F adına Mehmet Dağ yaptı. PKK’nin 45 yıllık mücadelesinin yarattığı halk ve devrim gerçeğine dikkat çekilen konuşmada Rebêr Apo’nun paradigmasının sınır tanımadığına dikkat çekildi. Kutlamada MLKP’nin gönderdiği kutlama ve dayanışma mesajı okundu. Konuşma ve mesajlar sonrası Meral Alkan ve Engin Xelîkan sahne aldı.