PKK: Özgürlük eylemleri yayılmalı

Öcalan'a özgürlük eylemi / Düsseldorf - Foto: Deniz Babir

Öcalan'a özgürlük eylemi / Düsseldorf - Foto: Deniz Babir

  • PKK Yürütme Komitesi, "Önder Abdullah Öcalan’dan 29 aydır hiçbir haber alınamamaktadır. İmralı işkence ve tecrit sistemine karşı ve Önder Apo’nun fiziki özgürlüğünü talep eden eylemlerin her alana yayılarak daha da geliştirilmesi çağrısını yapıyoruz" dedi.

PKK Yürütme Komitesi (YK), AKP-MHP iktidarının son dönemdeki faşist saldırılarının bütünlük arz ettiğini belirterek, tüm Türkiye halklarını ve demokratik insanlığı buna karşı topyekun direnişe çağırdı. “Soykırımcı saldırılarla ulaşılmak istenen amaç açıktır” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: Önder Apo’yu İmralı tecridinde boğmak, Kurdistan Özgürlük Gerillası'nı ezmek, PKK’yi tasfiye etmek, yurtsever halkımızı ve demokratik dostlarımızı sindirerek Bakurê Kurdistan’da kültürel soykırımı tamamlarken, Kurdistan’ın Başûr ve Rojava parçalarını da işgal etmektir” dedi. “Kuşkusuz söz konusu faşist-soykırımcı saldırılar en başta Önder Apo’yu hedeflemektedir” denilen açıklamada, “İmralı’da 25 yıldır rehin olarak tutulan Önder Abdullah Öcalan’dan 29 aydır hiçbir haber alınamamaktadır. Aile ve avukatların görüşme başvurusu sürekli reddedilmektedir. Uydurma disiplin cezalarıyla bir yandan söz konusu görüşmeler engellenirken, diğer yandan Avrupa hukuku çerçevesinde Önder Apo’nun fiziki özgürlüğüne kavuşmasının önüne geçilmek istenmektedir. İmralı’da tarihte eşi ve benzeri görülmemiş bir fiziki ve psikolojik baskı ve işkence doruğa çıkarılmış durumdadır.”

Direnişe sahip çıkmak erdemliktir

Kendine yurtsever ve demokrat diyen herkesin bu duruma karşı duyarlı olması ve bu soykırım sistemine karşı mücadele etmesi gerektiğimi kaydeden PKK, "Tutarlı demokratlığın ve yurtseverliğin en temel ölçüsü budur. 25 yıldır İmralı işkence ve soykırım sistemine karşı Önder Abdullah Öcalan tarafından tarihin en büyük ve anlamlı özgürlük direnişi yürütülmektedir. Dolayısıyla bu direnişin de doğru anlaşılması ve yeterli sahiplenilmesi gerekir. Bu direniş, her an geliştirilen imha amaçlı saldırıya karşı insan erdeminin yüceltilişidir. Boğulmak istenen özgür Kürtlük ve insanlık yaşatılmaktadır. Bu gerçeğin doğru anlaşılması temelinde, her alanda yürütülen özgürlük ve demokrasi mücadelesinin Önder Apo’nun fiziki özgürlüğüne bağlı olarak daha da geliştirilmesi şarttır. İmralı işkence ve tecrit sistemine karşı ve Önder Apo’nun fiziki özgürlüğünü talep eden eylemlerin her alana yayılarak daha da geliştirilmesi çağrısını yapıyoruz" diye vurguladı.

İşgal saldırısı, Akbelen’deki doğa kırımı, Şengal soykırımına da dikkat çekilen açıklamada, “Tüm halkımızı, AKP-MHP faşist saldırganlığına karşı topyekun özgürlük ve demokrasi direnişini her alanda daha güçlü geliştirmeye çağırıyoruz" denildi. HABER MERKEZİ

 

*****

Avukatlardan İmralı başvurusu

Avukatlar, iki yılı aşkın bir süredir haber alamadıkları müvekkilleri Abdullah Öcalan ile görüşme talebiyle yeniden başvuru yaptı. Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından İbrahim Bilmez, Raziye Öztürk, Emran Emekçi ve Cengiz Yürekli, İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde ağır tecrit koşullarında tutulan  Öcalan ile görüşmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ve İmralı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü’ne başvurdu. Cezaevindeki diğer tutuklular Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş için de savcılık ve cezaevi müdürlüğüne başvuruda bulunuldu. İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.