PKK rönesanstır

Yurt Dışı Haberleri —

Belçika'da Diriliş Bayramı kutlaması

Belçika'da Diriliş Bayramı kutlaması

  • Partiya Karkerên Kurdistan’ın 45. Kuruluş yıl dönümünde ‘yasağı ve baskıları kabul etmiyoruz’ diyen binler Dünya’nın bir çok ülkesinde onlarca kentte Diriliş Bayramını kutluyor. 
  • Köln’de konuşan MLKP Temsilcisi Şafak Deniz: "PKK hareketi, Abdullah Öcalan'ın dediği gibi bir şiir, bir roman, bir türkü hareketidir. Şan olsun 45. yılında PKK'ye” dedi.
  • Torino’da konuşan Gazeteci Laura Schrader: “İnsanlığı yeniden yarattığı için PKK’ye teşekkür ediyorum. Devrim ahlakını öğrettiği için PKK’yi sevin, sayın. PKK Ortadoğu’da rönesanstır” 

Avrupa ve Dünya’nın onlarca kentinde bir araya gelen Kürtler ve dostları Partiya Karkerên Kurdistan’ın (PKK) 45’inci kuruluş yıl dönümünü görkenli etkinlikler ile kutluyor. Kürt halkının tarih sahnesine tekrar dönüşünü simgeleyen “Diriliş Bayramı” Avrupa’da Kürtler kadar Apocu düşünceyi yaşam felsefesi olarak benimseyen çok sayıda enternasyonalistin de bayramı oldu. Türkiyeli sol-sosyalist parti ve örgütlerin yoğun katılım gösterdiği kulamalar halklar buluşmasına dönüştü. 
Bir haftayı bulan kutlamalar Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı başta Almanya, Fransa, İsviçre, İngiltere, Kanada ve Avustralya olmak üzere birçok ülkede kutlanıyor. Geleneksel Kürt kıyafetlerinin giyildiği öncü kadroların fotoğrafları ve PKK şiyarları ile donatılan kutlama alanlarında üç nesil Apocu birlikte kutlama yapıyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterlerinin ve Kurdistan İşçi Partisi (PKK) bayraklarının asıldığı kutlama mekanlarında özgülük mücadelesinde yaşamlarını feda edenler anısına açılan şehit köşeleri verilen bedelleri genç nesillere anlatı. Tüm etkinlik ve kutlamalar şehitler için saygı duruşu ile başladı.  

Almanya

Bir haftayı bulan 45. yıl kutlamaları Almanya’ın Başkenti Berlin, Duisburg, Köln, Mannheim, Gissen ile Kiel’in de bulunduğu onlarca kentte kutlanmaya devam ediyor. 
Köln’de kitlesel buluşmaya sahne olan 45. kuruluş yılı kutlamalarına Köln, Bonn, Aachen, Düren, Mechenheim, Euskirchen, Troisdorf, Bergisch Gladbach ve Leverkusen kentlerinden Kurdistanlılar katıldı. 
Geceye katılan Almanya Kurdistanlı Demokratik Toplumlar Kongresi (KCDK-E) Eşbaşkanı Engin Sever: "Kürt halkının dostları 'Önder Apo'ya özgürlük, Kürt sorununa çözüm' hamlesi başlattı. Hamlenin gidişatını bizim katılımımız belirleyecektir. 2024 yılını Önder Apo'nun ve Kürt halkının özgürlüğü yılına çevirerek mücadelemizi büyütmeliyiz." MLKP Temsilcisi Şafak Deniz, "PKK hareketi, Abdullah Öcalan'ın dediği gibi bir şiir, bir roman, bir türkü hareketidir. Şan olsun 45. yılında PKK'ye" diye konuştu.