Polis ırkçı saldırganları koruyor

21 Aralık 2021 Salı - 17:08

Volkan Temel

Volkan Temel

  • Taş ve çekiçlerle ırkçı saldırıya uğrayan Volkan Temel’in ifade tutanağına 'ırkçı saldırı' yazılmamasına tepki gösteren ağabeyi Nurettin Temel, “Mağdur olan biziz ama polis onları koruyor” dedi. 

Çankaya'ya bağlı Boztepe Mahallesi’nde yaşayan Volkan Temel isimli Kürt yurttaş, 18 Aralık’ta D.G. ve oğlu S.G. ile kimliği belli olmayan bir başka kişinin ırkçı saldırısına maruz kaldı. Saldırganlar, “Pis Kürtler, Türközü size mezar olacak” ifadelerini kullandı. Aile fertleri konuya ilişkin MA'ya konuştu. 

Temel’in ağabeyinin eşi Beritan Temel, Volkan Temel’in kendi evine doğru gelirken "yenge" diye bağırdığını belirtti. Pencereden baktığında iki kişinin kayınının üzerinde olduğunu söyleyen Temel, “Birinin elinde çekiç, birinin elinde büyük taşlarla çocuğu dövüyorlardı. Volkan bana döndü, yüzü tanınmayacak haldeydi, her tarafı kan içindeydi, kaşı gözü patlak bir şekildeydi. Bağırdım; yapmayın, dedim. Bana ‘Pis Kürtler, burası Türközü Mahallesi Kürtlere mezar edeceğiz’ diye tehdit ve hakarette bulundular. Eve getirdim. Elini yüzünü yıkadım ne oldu diye sorduğumda ‘yenge bana pis Kürtler dediler, kafama çekiçle ve taşla yüzüme vurdular’ dedi. Kafasına buz koydum, kusmaya başladı. Eşim ve kaynanamı aradım. Ambulansı aradılar hastaneye götürdük” şeklinde konuştu.

Yaklaşık bir yıldır Boztepe Mahallesi'nde yaşadıklarını kaydeden Temel, Mart'ta da 2-3 defa aynı komşuları tarafından ırkçı söylemlere maruz kaldıklarını belirtti. Temel, "Tek suçumuz Kürt olmamız, bize tahammül edemiyorlar. Karşı taraftan şikayetçi olduk, savcılık saldırganları serbest bıraktı" dedi. Serbest bırakıldıktan sonra saldırganların evinin önüne polislerin geldiğini kaydeden Temel, “Polisler onların evine girdi. Sanki yıllardır akrabalarmış gibi, öyle samimilerdi” ifadelerini kullandı.

Hanife Temel

Köyleri boşaltılınca

 Köy boşaltmalarından dolayı Şırnak’ın Beytüşebap ilçesinden Adana’ya göç ettiklerini söyleyen anne Hanife Temel, bir süre Adana’da kaldıktan sonra, 8 çocuğu ile ekonomik nedenlerle Ankara’ya taşındığını söyledi. 13 yıldır Ankara’da, 5 aydır da Türközü'nde yaşadıklarını söyleyen Temel, şunları paylaştı: "Ambulansı aradıktan sonra şehir hastanesine götürdük. Orada müdahale edildikten sonra, doktor üç ameliyat geçirmesi gerektiğini söyledi. Burnu kırılmış, gözünün altı yırtılmış, kafasını kırmışlar. Hastanede oğluma serum taktıktan sonra polisler yanımıza gelerek, ‘kalkın kalkın karakola gidip ifade vereceksiniz’ dediler. Polislere ‘oğlum şu an kötü kendine gelsin’ dememe rağmen polisler, ‘serumu bitti kalkın’ diyerek bizi Cebeci’de bulunan polis karakoluna götürdü.”

Yaralı halde karakolda  bekletildi

Oğlunun ayakta duracak halinin olmamasına rağmen 9 saat boyunca karakolda bekletildiklerini söyleyen anne Temel, şöyle devam etti: “Bende, polislere, ‘Vicdanınız yok mu, oğlum hastanede olması gerekirken, burada niye bekletiyorsunuz’ diye söyledim. Polis, ‘bekleyin daha gidip diğerlerini de getirip ifadelerini alacağız’ dediler. Oğlumun durumunu anlatmama rağmen polisler kapılarını kapattı bizi dinlemediler bile. Baktım polisler çay içiyor bizi dinlemiyor yine kapılarını açarak, ‘vicdanınız yok mu?’ diyerek tepki gösterdim. Saldırıya uğrayan oğlumun elinden tutarak çıkardım ama yine polisler tarafından engellendim. Polisler beni dışarı götürerek bir ekiple evime gönderdi saldırıya uğrayan oğlum ve abisi ise karakolda kaldı. Sabah ezanı okudu, gün ağardı oğlumu yeni karakoldan çıkarmışlar. Bizim yanımızda oğlumun ifadesi alınmadı, ırkçı söylemlerde bulunduklarını söylememize rağmen polis bunları kabul etmeyerek, ‘iki çocuk kavga etmişler, basit bir yaralama var’ diyerek hiçbir ırkçı söylemi oğlumun ifadesine eklememişler.” 

Yüzde 50 engelli raporu

Oğlunun ayrıca yüzde 50 engelli raporunun olduğunu kaydeden Temel, “Bu iki çocuğun edeceği bir kavga değil. Çocuklar birbirlerine bunu yapmazlar, saldırganlardan biri oğlumu çekiçle dövmüş. Bu zulmü kabul etmiyoruz. 17 yaşındaki bir çocuk neyin ne olduğunu nereden bilsin. Kürt olduğumuz için bize saldırdılar. Ben bunu kabul etmiyorum” dedi.

Nurettin Temel

Daha önce de saldırdılar

 Boztepe Mahallesi'ne taşındıklarından beri ırkçı saldırıyı gerçekleştiren kişilerin kendileriyle uğraştığını kaydeden ağabeyi Nurettin Temel, “Biz ne zaman dışarı çıksak, tavuğumuzu, köpeğimizi bahane ediyorlar, ırkçılık yapıyorlar. Bizi burada istemiyorlar. Buradan gitmemiz için bize ‘pis Kürtler’ diye hakaretlerde bulunuyorlar. Biz komşularımız oldukları için alttan alıyoruz her seferinde. Bu aileden 4 ev var burada. Her an bir şey olsun da saldırmaya hazır bekliyorlar. Biz de karşılık verebiliriz ama kavga çıksın istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Polis saldırganları korudu

Irkçı saldırı olduğunu söylemelerine rağmen karakolun ilgilenmediğini, ifade tutanağında ırkçı saldırı olarak geçmediğine dikkat çeken Temel, şunları kaydetti: “Karakol karşı tarafı korudu. Saldırıyı yapanlar bugün benim komşumu aramış beni evden çıkarması için. Ev sahibi beni aradı ‘bunlar sizi istemiyor, o yüzden evimden çıkın’ dedi. Bizi buradan sürgün etmeye çalışıyorlar. Polis dün akşam karşı tarafın evindeydi, biz onlara saldırırız diye onları koruyorlar. Mağdur olan biziz ama polis onları koruyor."  ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.