Programı zengin katılımı coşkulu

Kadın Haberleri —

17. Zîlan Kadın Festivali

17. Zîlan Kadın Festivali

  • 17. Zîlan Kadın Festivali, "Jin Jiyan Azadî: Ji Kurdistanê ber bi Cîhanê ve" şiarıyla Gelsenkirchen'de yapıldı. Dopdolu ve zengin programı olan festival, kararlılık ve coşkuyu buluşturdu.

M. ZAHİT EKİNCİ/LEYLA AKARSU - GELSENKIRCHEN

Almanya Kürt Kadın Hareketi (YJK-E) tarafından organize edilen 17. Zîlan Kadın Festivali’nde bu yıl gençler yöresel kıyafetleri ve enerjileriyle dikkat çekti. Festivalin sahne programı, oldukça zengindi. Çocuklar için özel bir bölüm hazırlayan Zarok Ma ekibi, çocuklara keyifli anlar yaşattı.

Festival alanı şehit kadınların resimleriyle donatılırken, kadın mücadelesini simgeleyen flamalar açıldı. Sık sık ‘Jin jiyan azadî’ sloganların yükseldiği alanda, şehit Evîn Goyî, Leyla Amed, Zîlan ve Gulçiya Gabar’ın fotoğrafları sahneye asıldı. Sahnede “Sarabûn: Bibiryar’i, bêsînorî û azadî ye” pankartı asıldı. Paris’te şehit düşen Evîn Goyî’ye adanan festivalde “Kadın devrimi ve Kürt kadının kazanımları” konulu panel de yapıldı. Jineloji Akademisi üyesi Elif Kaya, KEJAR Üyesi Meryem Fethi ve Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK- E) Üyesi Zîlan Diyar, Jin jiyan azadî devriminin dört parça Kurdistan’dan dünyaya yayılmasını; devrime yönelik saldırılara karşı birlikte mücadelenin önemini anlattı.

Ey Raqîp marşıyla başlayan festivalde konuşan  YJK-E Sözcüsü Ayten Kaplan, Kürt kadınların kazanımlarını korumak için mücadelesini aralıksız bir şekilde sürdüreceğini söyledi. Daha sonra Kevana Zêrîn müzik grubu ve sanatçı Şeyda sahne aldı.

 

Koma Evîna Welat

 

KJK'nin mesajı

KJK Koordinasyonu, festivali selamladığı mesajında, Türk devletinin soykırım politikasının ilk hedefinin Kürt kadınlar olduğunu hatırlatarak, AKP-MHP faşist rejiminin de tüm imkanlarını seferber ettiğini belirtti. Koordinasyon, mücadelenin daha güçlü devam edeceğini vurguladı.

Birlikte daha güçlüyüz

Avrupa Kadın Dayanışması adına konuşan Çiğdem Devran ise Kürt Kadın Hareketi ve Türkiye devrimci kadın hareketinin birlikte güçlü olduğunu savunarak, “Jin jiyan azadî sloganıyla mücadelemizi birlikte yürüteceğiz” dedi.

Festival, sanatçılar Eylem Aktaş ve Beser Şahin’in müzik dinletisiyle devam etti. Mîhrîcan’da 2. olan ve kostüm ödülü alan Koma Evîna Welat’ın govend gösterisinin ardından Jin Ma müzik grubunun dinletisiyle festival son buldu.