Rant için Ermeni mezarlığı tahrip edildi

Toplum/Yaşam Haberleri —

18 Ağustos 2020 Salı - 23:00

ERMENIMEZARLIKTAHRIP

ERMENIMEZARLIKTAHRIP

  • Ankara’nın Sincan ilçesi Yenikent semtindeki Zir Vadisi’nde bulunan Ermeni Stanoz Mezarlığı yıllardır definecilerin hedefinde.

EMRULLAH ACAR

Ankara’nın Sincan ilçesi Yenikent semtindeki Zir Vadisi’nde bulunan Ermeni Stanoz Mezarlığı yıllardır definecilerin hedefinde. Kent merkezine sadece 30 kilometre uzaklıkta ve 2’nci derece arkeolojik SİT alanı içerisinde yer almasına olan mezarlık daha önce defalarca tahrip edildi. Yanı başında tarım arazileri bulunan mezarlığın bir kısmı da piknik alanı olarak kullanılıyor. Mezarlığı korumak amacıyla Sincan Belediyesi’nin geçtiğimiz yıllarda çektiği dikenli teller ise kaldırılarak, vadide yapılan bağ evlerinin arazisine eklenmiş durumda.

Mezarlıkta gömü arayan definecilerin kazdığı yerlerden çıkan insan kemiklerinin etrafa saçılmış görüntüleri daha önce çok kez sosyal medyada gündeme oturdu. Buna rağmen hiçbir önlem alınmaması nedeniyle geriye sadece üstünde Ermenice yazılar ve haç oymaları olan birkaç mezar taşı kalmış durumda.

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu Üyesi Murad Mıhçı, “Ermeni mezarlıkların her yerde olması normal ama Türkiye’nin birçok yerinde sanki hiç Ermeniler yaşamamış gibi mezarlıklarını olmadığını, talanla yok edildiğini görüyoruz” dedi.

Stanoz Mezarlığı’ndaki durumun Lozan Antlaşması’nın ihlali olduğunun altını çizerek, “Bu tahribat son süreçte yine sosyal medya aracılığıyla gündeme geldi, çünkü daha önce tahrip edilen mezarlardan bazılarını hala açık olduğu öğrenildi” ifadelerini kullandı.

Ranta açacaklar 

Mıhçı’ya göre, mezarlığa yönelik ırkçı saldırılara ve definecilere karşı önlemler bilinçli olarak alınmıyor. Mıhçı, “Tüm çağrılara rağmen herhangi bir önlemin alınmaması, tarihi ve kutsal olan bu mekânın yok edilmeye çalışıldığını gösteriyor. Mezarlıklar toplumun tarihsel yüzleşme mekanları olması itibariyle önemli yerler. Ama görüyoruz ki tarihi yok etme amacı var. Eğer bu tahribata ses çıkarmazsak, orayı ranta  açacaklar” diye uyarıda bulundu.

MA/ANKARA 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.