Rêber Apo için yürüyecekler

Yurt Dışı Haberleri —

  • Enternasyonalistlerin bu yılki uzun yürüyüşünde Almanya, Fransa, İtalya, İsviçre, Katalonya, Bask ülkesi, Portekiz, Slovenya, Makedonya, Slovakya ve İngiltere’den 200’e yakın katılımcı var. Bolivya Almara halkının temsilcileri de yürüyüşte yerlerini alacak.
  • 2017 yılından beri bir çok ülkeden aktivistlerin katıldığı “Öcalan’a Özgürlük Enternasyonalist Uzun Yürüyüş”ünün bu yıl 8.’si düzenlenecek. Enternasyonalistlerin uzun yürüyüşü 11 Şubat’a İsviçre’nin Basel kentinde start alarak Kürt gençlerinin yürüyüş kolları ile Strasbourg’da buluşacak.
  • Katalan aktivist Nora Merino; “Özellikle Avrupa’da yaşayan, gönlü özgürlükten yana olan herkes 17 Şubat’a Almanya’nın Köln kentinde yapılacak olan yürüyüş ve mitinge katılmalıdır. Tabi ki bizim nihai hedefimiz Rêber Apo’nun fiziki özgürlüğüdür” diyerek mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı.

ERDOĞAN ZAMUR

15 Şubat Uluslararası Komplonsu’nun üzerinden 25 yıl geçti. Kürt halkının Roja Reş (Kara Gün) olarak adlandırdığı 15 Şubat’ın yıl dönümü yaklaşırken Kürtler ve dostlarının eylemleri de artıyor. Bu yıl dünyanın 74 merkezinde 10 Ekim 2023’te startı verilen ve büyüyerek devam eden “Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa siyasi çözüm” hamlesi kapsamında çeşitli etkinlikler yapılıyor. Hem komplonun 25. yılı olması hem de başlatılan “Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa siyasi çözüm” kampanyası kapsamında 17 Şubat’a Almanyanın Köln kentinde merkezi bir yürüyüş ve miting yapılacak.

Başta Almanya olmak üzere Kuzey Fransa, İsviçre, Belçika ve Hollanda’da Köln eylemine ilişkin çalışmalar devam ederken Kürt gençlik örgütlerinin ve enternasyonalistlerin her yıl geleneksel olarak yaptıkları “Öcalan’a Özgürlük” uzun yürüyüşü hazırlıkları da devam ediyor.

 

 

3 koldan Strasbourg’a

2017 yılından beri dünyanın bir çok ülkesinde aktivistlerin katıldığı “Öcalan’a Özgürlük Enternasyonalist Uzun yürüyüş”ünün bu yıl 8.’si düzenlenecek. Uluslararası komplonun 25. yılı nedeniyle Paris’te startı verilen 25 kişinin katıldığı ve 25 gün sürecek olan gençlerin yürüyüşü de devam ediyor. Kürt gençlik örgütlerinin organize ettiği  “Rewitiyen Azadi” kolu ise 9 Şubat’a Almanya’nın Mannheim kentinde başlayacak.

Enternasyonalistlerin yürüyüşü ise 11 Şubat’a İsviçre’nin Basel kentinde start alacak. Her 3 yürüyüş kolu 15 Şubat’a Fransa’nın Strasbourg kentinde bir araya gelecek ve merkezi bir yürüyüşle bir etkinlik gerçekleştirilecek.