RiseUp4Rojava: 30 ülkede 150 eylem

Diaspora Haberleri —

15 Kasım 2020 Pazar - 15:02

  • RiseUp4Rojava, 1 Kasım'a başlattığı bir haftalık dayanışma kampanyasına ilişkin yaptığı açıklamada, 30'dan fazla ülkede yaklaşık 150 eylem gerçekleştirildiğin belirtti.

 

RiseUp4Rojava (Rojava için Ayağa Kalk) 1-8 Kasım tarihleri arasındaki eylem kampanyasına ve bugüne kadarki eylemlerinin yarattığı sonuçlara ilişkin açıklamada bulundu:

"Eylem haftası, 2014 yılında beri Dünya Kobanê Günü olarak adlandırılan 1 Kasım’da başladı. IŞİD’e karşı Kobanê’de verilen destansı direnişi selamlamak ve dayanışmalarını göstermek için dünya çapında milyonlarca insan sokaklara çıktı ve bunun sonucunda kendisini bütün sınırların ötesinde örgütleyen ve devrimin umudunu savunan, dayanışma, direniş ruhu ve müşterek mücadelelerle örülmüş bir enternasyonalist hareket ortaya çıktı."

30 ülkede yaratıcı eylemler

30’dan fazla ülkede yaratıcı yöntemler kullanılarak 150’den fazla eylem gerçekleştirildiğini belirten RiseUp4Rojava "Birçok yerde, Türk devleti ile işbirliği içinde olan ve onun savaş makinesi işler kılan silah şirketlerine ve benzeri şirketlere karşı eylemler yapıldı. Türk devletinin savaş düzeni, diğer devletlerden gerek teknolojik gerek finansal ve gerekse de siyasal olarak aldığı desteğe yüksek oranda bağımlı durumdadır" diye belirtti.

Silah krizine soktuk

"RiseUp4Rojava kampanyasının yaygın talepleri, halihazırda, geçtiğimiz yılın Ekim ayındaki işgalden beri, Türk silah endüstrisini derin bir krizin içine sokmuştur" denilen açıklamada devamla şunlar belirtildi:

"Örnek babında, zırh çeliğinin bir çok Türk şirketine ihracatı (Otokar, Roketsan, BMC gibi) durdurulmuş, "Altay" tankları, "TFX" jetleri ve yeni "ATAK" helikopterlerinin geliştirilmesi ve kullanıma hazır hale getirilmesi çalışmaları, motorlarının uygun olmamasından dolayı daha ileri bir aşamaya götürülememiştir. Başka bir örnek anlamında, bir kaç hafta önce Kanadalı motor üreticisi Bombardier ve onun Avusturyalı yan kuruluşu BRP Rotax da, artık, gelecekte Türk droneları için motor üretmeyeceklerini açıkladılar. "

Suçluları ve müttefiklerini protesto ettik

RiseUp4Rojava kampanyasının bu başarıların üzerine daha fazlasını inşa etmek ve Türkiye üzerindeki baskıyı çok daha fazla arttırmak istediklerine işaret ederek şu ifadeleri kullandı: "Küresel direnişimizle ve pek çok ülkede gösteriler, ablukalar, işgaller şeklinde dünya çapında yüzlerce eylemle Türk devletinin ve müttefiklerinin suçlarını protesto ettik. Aynı zamanda da, Rojava'nın ortaya koyduğu pratik bir alternatifi ve umudu yaymak için bilgilendirme etkinliklerine ve seminerlere katkıda bulunduk. Rojava'nın bize dünya çapında verdiği umudu taşımaya ve savunmaya devam etmemiz için mücadelelerimizi birleştirmemiz acil bir ihtiyaçtır."

Afiş-pankart eylemleri sürüyor

Avrupa genelinde Kürdistan ve dostlarının "Özgürlüğü Sağlama Hamlesi" kapsamında düzenlediği afişleme/pankart asma eylemleri devam ediyor. Almanya'nın Erfurt ve Kassel kentlerinde TCŞ/Teko-JIN aktivistleri, Öcalan'ın özgürlüğü talebiyle afişleme yaptı. Kentin değişik noktalarına afiş ve pankartlar asan eylemciler Öcalan'a yönelik ağırlaştırılmış tecridi de protesto etti.

Fransa’nın başkenti Paris’in Evry ve Villier le Bel banliyölerinde

Evry Kadın Meclis’i ve TCŞ/Teko-JIN aktivistleri, Öcalan’a uygulanan ağırlaştırılmış tecridi protesto etmek ve özgürlüğünü talep etmek amacıyla  her iki banliyönün işlek yerlerine pankart astı.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.