Rojava hava sahası kapatılsın!

Diaspora Haberleri —

24 Temmuz 2022 Pazar - 18:00

Düsseldorf/foto: Murat Mang

Düsseldorf/foto: Murat Mang

  • Kürdistan’ı dört parçaya bölen Lozan Antlaşması’nın 99. yıl dönümünde Berlin’den Sydney’e kadar geniş bir coğrafyada sokağa dökülen Kürdistanlılar ile dostları, Türk devletine silah ambargosu uygulanmasını ve Rojava hava sahasının uçuşa yasak bölge ilan edilmesini istedi. 

Almanya’dan Avustralya’ya kadar çok sayıda ülkede Cumartesi günü alanlara çıkan binlerce kişi Türk devletinin katliamlarına sessiz kalan uluslararası güçlere tepki gösterdi. Almanya’daki eylemleri Kürdistanlı Topluluklar Birliği (KON-MED) organize etti. Gösteriler, Almanya’nın başkenti Berlin başta olmak üzere Frankfurt, Düsseldorf, Hannover, Kiel, Hamburg ve Freiburg kentlerinde yapıldı. KON-MED’in “Werin em bi rihê şoreşa Rojava ya fedaiyane Kurdistanê biparêzin” çağrısına uyarak Alman kentlerinde eş zamanlı olarak sokaklara dökülen binlerce kişi katliamcı ve işgalci Türk devletine destek verilmesine tepki gösterdi.

Berlin/foto: Hakan Türkmen

Katliamlara yol vermeyin

Başkent Berlin’deki gösteride Alman hükümetinin Türk devletinin işgaline destek veren politikalarına sert tepki gösterilerek 'katliamlara ortak olmayın' çağrısı yapıldı. Göstericiler, Kürt halkının soykırımına yol veren ikinci bir Lozan'a da izin vermeyeceklerini haykırdı.

Silah satmayın

KON-MED ise açıklamasında, Alman hükümetinden Erdoğan Erdoğan rejimine karşı derhal tavır almasını, soykırımcı Türk devletiyle işbirliğine son vermesini, barışa ve özgürlüğe hizmet edebilmek için tüm silah ihracatını durdurmasını, PKK üzerindeki yasağı derhal kaldırmasını ve Kürt halkını kriminalize etme politikalarına son vermesini istedi.