Saldırılara tutum alınmalı

Yurt Dışı Haberleri —

Rojava Heyeti

Rojava Heyeti

  • Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi temsilcileri, Türk devletinin Rojava’ya yönelik saldırıları ile ilgili Avrupa’da temaslarda bulunuyor.

HAKAN TÜRKMEN/BERLİN

Avrupa’da bir dizi temasta bulunan Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi temsilcileri, devlet yetkilileri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarıyla görüşüyor. Heyette Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ni temsilen Dış İlişkiler Daire Eşbaşkanı Bedran Çiya Kurd, Avrupa temsilcisi Dr. Abdulkerim Ömer ve Cizîr Bölgesi Eşbaşkanı Nezira Gewriya yer alıyor.

Yaptıkları görüşmeler hakkında gazetemize konuşan Cizîr Bölgesi Özerk Yönetim Eşbakanı Nezira Gewriya, “Görüşmelerde Türk devletinin saldırıları, bunun yarattığı tahribat, bu konuda yaşadığımız imkansızlıklar, göç tehditi ve teröre karşı verdiğimiz mücadeleyi anlatıyoruz” dedi. İsviçre, Belçika ve Fransa ardından Almanya’da temaslarına devam ettiklerini belirten Gewriya, “İsviçre’de Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi’ni ziyaret ettik. Almanya’nın başkenti Berlin’de Bilim ve Politika Vakfı (SWP), Alman Dış Politika Topluluğu (DGAP) ile görüştüğümüz yerlerin arasında. Alman Şark Enstitüsü yetkilileriyle de görüştük” dedi. Kurdistan Centrum’da dört parça Kurdistan’dan siyasetçi, yazar ve aydınlarla bir araya gelen heyet üyeleri ayrıca Almanya’da SPD, Yeşiller, FDP, CDU ve Die Linke vekilleriyle de görüştü. Gewriya temaslarına İspanya ve İskandinav ülkeleriyle devam edeceklerini de söyledi.

‘Diğer alanlarda da ortaklaşmalıyız’

Avrupa ülkeleriyle DAİŞ’e karşı mücadelede askeri olarak işbirliği yaptıklarını hatırlatarak, “bu ortaklığı diğer alanlara da taşımak istiyoruz” diyen Gewriya, Avrupa vatandaşı DAİŞ’lilerin yargılanması ve kamplarda tutulan çocukların eğitilmesinde ortak çalışılması gerektiğini söyledi. Özerk yönetimin kamplarında 34 bin çocuğun bulunduğuna dikkat çeken Gewriya “Bu çocuklar eğitilmiyor, sadece bakımı yapılıyor. DAİŞ terör zihniyeti ile büyüyorlar ve intikam duyguları ile besleniyorlar. Avrupa devletleri ne yazık ki bu aileler ve çocukları görmüyor. Bu sorun sadece bizim değil dünya devletlerinin sorunu” diye seslendi. Yönetim olarak bu çocuklar için 3 eğitim merkezi açtıklarını belirten Gewriya, Avrupa devletlerinin bu konuda destek sunmasını istedi.