Samo'nun evini de yıktılar!

Toplum/Yaşam Haberleri —

14 Eylül 2021 Salı - 19:00

Samuel Agop Uluçyan

Samuel Agop Uluçyan

  • Amed'in Sur ilçesinde 2015 yılında yaşanan çatışmalarda, yüzlerce tarihi ev, devlet güçlerince iş makineleriyle yıkıldı. Yıkılan bu tarihi evler arasında Samo lakabı ile bilinen ve gerçek adı Samuel Agop Uluçyan olan sanatçı ve bestekâr Sami Hazinses'in evi de bulunuyordu.

 

YILMAZ KAYA/AMED

 

Amed'in Sur ilçesinde 2015 yılında yaşanan çatışmalarda, yüzlerce tarihi ev, devlet güçlerince iş makineleriyle yıkıldı. Yıkılan bu tarihi evler arasında, Amedli birçok ünlünün yaşadığı evler olduğu gibi, Samo lakabı ile bilinen ve gerçek adı Samuel Agop Uluçyan olan sanatçı ve bestekâr Sami Hazinses'in evi de bulunuyordu.

 

Çocukluğu Xançepek’te geçti

30 Ağustos 1925 yılında Amed'in Dicle ilçesi Herêdan köyünde doğan Samo, aynı zamanda Ermeni yazar Mıgırdiç Margosyan ile aynı köylüdür. Ailesinin 1927 yılında Amed'e göç etmesiyle birlikte çocukluk ve gençlik yılları şimdi yerle bir edilen Sur'un Xançepek mahallesinde  geçer.

Baba mesleği olan puşi dokumacılığı ile uğraşırken, aynı zamanda mahalle düğünlerinde kendi bestelediği şarkıları okur. 1940'lı yılların sonu ve 50'li yılların başında Diyarbakır Musiki Cemiyeti’nin düzenlediği gecelerde de şarkı ve türkü söyleyerek adından söz ettirir.

1953 yılında sinemaya başlar

Daha sonra çalışmak için İstanbul'a yerleşir. Fabrikalarda işçi olarak çalışan ve beste yapan Samo'nun yazdığı "Bir Dilbere Müptelâdır Gönlüm" şarkısı Zeki Müren tarafından radyoda seslendirilince, beste çalışmalarına ağırlık verir. 1953 yılında Mahir Canova'nın yönettiği, Cüneyt Gökçer, Atıf Kaptan ve Muhterem Nur'un oynadıkları "Kara Davut" filminin müziğini, hemşehrisi olan yapımcı Mümtaz Alpaslan'ın talebi üzerine yapar. Ve, bu filmde kendisine küçük bir rol teklif edilir. Samo'nun sinema hayatı bu küçük rol ile başlar.

Sonraki yıllarda çevirdiği filmlerle rolleri büyüyen Samo, sinemanın unutulmaz komedi sanatçıları arasına girmeyi başarır. Aynı zamanda bestekâr olan Samo, yüzlerce filmin müziğini bestelerken, bestelediği şarkı ve türküler, Zeki Müren, Müslüm Gürses, İbrahim Tatlıses gibi sanatçılar tarafından da seslendirilir.

 

Ermeni kimliğini hep gizledi

Sinema hayatında binden fazla filmde rol alan Samo, en son 1997 yılında "Bitmeyen Bekleyiş" filminde rol aldı ve bir daha da sahneye çıkmadı. Aynı yıl, 72 yaşında iken üstüne para vererek emekli oldu.

Ölene kadar, korkusundan hep Ermeni olduğunu gizledi. Gazetecilere, "öldükten sonra Ermeni olduğumu yazın" diye demeç verdi.

Samuel Agop Uluçyan, yani Samo, 23 Ağustos 2002 tarihinde İstanbul'da kaldığı Göztepe Semiha Şakir Huzurevi'nde hayata veda etti. Kadıköy Surp Takvar Kilisesi'nde yapılan törenin ardından, cenazesi Haydarpaşa Ermeni Mezarlığı'na defnedildi.

Samo'nun çocukluk ve gençlik yıllarını geçirdiği Xançepek mahallesinde Surp Gragos Kilisesi'nin hemen arkasında bulunan tarihi ev, çatışmalardan önce özel şahıslarca onarılarak kafe olarak işletiliyordu. Devlet güçlerinin saldırıları sonucu birçok ev gibi Samo’nun da evi yıkıldı. Mahalleye giriş 6 yıldır yasak olduğu için yıkılan evin son durumunun ne olduğu bilinmiyor.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.