Savaş, erkek, tecavüz

Kadın Haberleri —

Savaş ve kadın

Savaş ve kadın

  • BM, geçtiğimiz yıl yaşanan savaş ve çatışmalarda 2 bin 455 doğrulanmış tecavüz vakasını kaydetti. Pramila Patten, her savaş dalgasının cinsel suçları beraberinde getirdiğini kaydederek, acilen harekete geçilmesi gerektiğini belirtti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, dönem başkanı Birleşik Krallığın gündeme getirdiği, yaşanan çatışmalar sonrasında artan cinsel şiddetle ilgili kararlarının uygulanmasını incelemek üzere ‘Kadına cinsel şiddet’ konusunu ele aldı.

BM’nin kadın şiddeti konusundaki uzman hak savunucusu Pramila Patten, 15 üyeli konseye kadına yönelik cinsel şiddetle ilgili son rapor ve suçun yoğun olarak işlendiği ülkelere yaptığı gezilerde mağdurla yaptı görüşmeler ve izlenimlerini aktardı.

Her savaş dalgası cinsel suçu arttırıyor

Patten, uluslararası toplumun, gelecek nesilleri dünyanın farklı bölgelerinde çıkan çatışmalarla bağlantılı cinsel şiddet belasından korumak için şimdi harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Patten, kadına yönelik cinsel suçların, dünyada en fazla üstü örtülen ve en az kınanan suçlar olduğunu, bu suskunluğun ortadan kalkması için tüm ülkelerin birlikte hareket etmesi gerektiğini belirterek "Her yaşadığımız yeni bir savaş dalgası, beraberinde yükselen bir insanlık trajedisi dalgası da getiriyor, yeni savaş dalgalarıyla gelen kadına yönelik cinsel suçlar daha da artıyor. Bu suçlara sessiz kalınıyor’’ dedi.

2 bin 455 tecavüz vakası

Patten, geçtiğimiz yıl yaşanan savaş ve çatışmalarda, 2 bin 455 BM tarafından doğrulanmış tecavüz vakasının belgelendiğini ifade etti. Bu verilere göre savaş zamanı işlenen cinsel şiddet suçlarının yüzde 94’ünün kadın ve kızlara, yüzde altısının da erkek ve erkek çocuklara karşı işlendiğini kaydetti.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin 701 vakayla en fazla cinsel şiddettin görüldüğü ülke olduğunu kaydeden Patten, ayrıca geçen yıl Ukrayna'ya ilk saha ziyaretini gerçekleştirdiğini, hem çatışma bölgelerinde meydana gelen cinsel şiddeti hem de Polonya ve Moldova gibi ülkelere kaçmak zorunda kalan kadınların, çocukların cinsel suçlara karşı ne derecede savunmasız kaldığını görmenin kendisini çok şaşırttığını kaydetti.

Hazırladıkları son raporda, Haiti, Etiyopya ve Irak gibi diğer ülkelerde işlenen suçlar ve yaşanan dehşetle ilgili görüşlerini konsey üyelerine aktaran Patten, ayrıca Nisan ayında çatışmaların patlak vermesinden ardından Sudan'da yaşanan cinsel şiddettin tırmandığını, işlenen suçlarla ilgili birçok ciddi iddianın da su yüzüne çıktığını kaydetti.

Gelecek nesilleri kurtarmak için

Patten, güvenlik konseyine cinsel şiddetin önlenmesi için bazı önerilerini da aktararak "Gerçek şu ki, cinsel şiddet suçunu işlemenin, göz yummanın cezalarını etkili bir şekilde artırmadıkça, bu tür ihlalleri asla durduramayacağız. Daha fazla siyasi kararlılık ve kaynak gerekli. Artık birbiri ardına alınan kararlarla yürürlüğe konan kurumsal ve hesap verebilirlik çerçevelerini ikiye katlamanın zamanı geldi. Gelecek nesilleri bu beladan kurtarmak için acilen ve kararlılıkla harekete geçmeliyiz” dedi.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.