Savaş olmasa bu kıtlık olmaz

Kadın Haberleri —

5 Mayıs 2022 Perşembe - 17:40

.

.

  • Tarlabaşı’nda midye yapıp satarak geçimlerini sağlayan kadınlar, bombalara, savaşa bütçe ayrıldığını ancak halka verilmediğini söyleyerek, “Tencerede taş mı kaynatalım?” diye sordu.

İstanbul’un Beyoğlu ilçesine bağlı Tarlabaşı semti, 1990 yıllarında devletin Kürt kentlerinde uyguladığı baskı, köy yakmaları sonucu göç etmek zorunda kalan Kürtlerin ağırlıkta yaşadığı bir yer. Semtte yaşayanlar, geçimlerini çoğunlukla midye yapıp satarak sağlıyor. Ancak bunu da polis ve zabıtalar engelleye çalışıyor. Başka bir istihdam alanı olmadığı için midye yaptıklarını belirten semt sakinleri bu engellemelerin yanı sıra şimdi de ekonomik krizle boğuşuyor.

.
Hükmet Açılmış

Kazancımız asgari ücret bile değil

Tarlabaşı sakinleri Hükmet Açılmış, köyde bir geçim kaynaklarının olmadığı gerekçesiyle İstanbul'a ailesiyle taşındıklarını ama şehirde de umdukları hayatı bulamadıklarını aktardı. Geçim zorlukları yaşadıklarını söyleyen Açılmış, "Evin kirası, elektriği, suyu her şey çok pahalı. Burada midye yaparak geçimizi sağlıyoruz. Pirincinden, yağına para yetiştiremiyoruz. Bu kadar emek verdikten sonra cebimde ancak 20 lira kalıyor. Önceden bir nebze de olsa bizi götürüyordu. Ama bu 2-3 ay gerçekten şartlar çok zorlaştı. İnsanlar artık pazara bile gidemez hale geldi. Meyve dahi alamıyoruz. 1 liraya olan ekmek şimdi üç lira olmuş, bin 200 TL kira ödüyorum. Kazancımız asgari ücret bile değil. Ay sonuna kadar zar zor denkleştirebiliyoruz” diye konuştu.

.
Xezal Adın

Oruç bitti et yemedik

Kürdistan’daki savaş nedeniyle 1990’lı yıllarda Mêrdîn’den (Mardin) İstanbul’a ailesiyle göç eden Xezal Adın da, geçinmekte zorluk yaşadıklarını kaydetti. Xezal, “Çocuklarım burada şemsiye ve çorap satarak geçimlerini sağlıyorlar. Doğru düzgün bir iş yok. Kirada kalıyoruz ve kiralar çok yüksek. Her şey çok pahalı. Oruç bitti doğru düzgün et alamadık. Bir tavuğum var bayrama saklamışım. Herkes iyi koşullarda yaşamak istiyor ama bu fırsatı bize sunmuyorlar” dedi.