Savaşa karşı barış Newroz'u

Amed Newroz/foto:MA

Amed Newroz/foto:MA

  • Amed'de 1 milyonu aşkın kişi Newroz kutlamasından buluşarak, Kurdistan halkının gasp edilen haklarını almakta kararlı olduğunu; savaş yerine onurlu bir barış, demokratik siyasi çözüm istediğini haykırdı.
  • DEM Parti Eşbaşkanı Bakırhan, Öcalan'ın 2013 deklarasyonuna bağlı olduklarını vurgulayarak, devleti savaş yerine barışa, tüm toplumsal kesimleri başır iradesine ortak olmaya, Kurdistanlıları da ulusal birliğe çağırdı.

Bu yıl Kuzey Kurdistan ve Türkiye'de “Rabe dema azadî û serkeftinê ye" şiarıyla 15 Mart'ta startı verilen Newroz Bayramı kutlamalarının dünkü adresi Amed'di. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorununun çözümüne dair taleplerin damga vurduğu Newroz, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda da Rezan (Bağlar) ilçesinde bulunan Newroz Parkı'nda kutlandı.   

Sabahın erken saatlerinde Qamişlo Bulvarı, Newroz Caddesi ve Bağcılar Mahallesi’ndeki giriş kapılarında kalabalıklar oluşmaya başladı. Dışarında gelen konuklar ve gazeteciler protokol kapısından alana alındı. Yurttaşların birçoğunun ulusal kıyafetlerle kutlamalara katılması dikkati çekti. Yağmurun engelleyemediği halk, "Bijî Serok Apo" ve "Bijî berxwedana zindanan" sloganlarının hiç durdurmadı. 

1 milyonu aşkın kişi

1 milyonu aşkın kişinin katıldığı Newroz'da alan hınca hınç dolarken ilk önce Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk konuştu. Öztürk, "Özgür Kurdistan  ve Kürt halkı için ulusal birlik, birlik, birlik. Demokratik bir Ortadoğu ve dünya için Kürt sorununa çözüm, çözüm, çözüm. Kürt halkının ve hakların özgürlüğü için Sayın Abdullah Öcalan'a özgürlük, özgürlük, özgürlük" dedi. 

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar'ın konuşmasının ardından sanatçı Faraj Alipour sahne aldı. Alanı dolduran kitle dakikalarca çalınan ezgiler eşliğinde halay çekti.

Öcalan'ın değerlendirmeleri

Abdullah Öcalan'ın geçmiş yıllarda Newroz'a dair yaptığı değerlendirmeler, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Cengiz Çiçek tarafından okundu. Coşkunun hiç dinmediği kutlamalarda sık sık "Bijî Serok Apo" sloganı yükseldi.

 

 

Leyla Zana konuştu

Kürt siyasetçi Leyla Zana, "Diren Ha Diyarbekir Diren" şarkısıyla sahneye çıktı. Uzun bir süre kitleyi zafer işaretleriyle selamlayan Zana, sözlerine "Amed sen Mezopotamya'nın siyasetisin ve kalbisin. Newroz kutlu olsun" diyerek başladı. Kurdistan'ın dört parçasında yaşayan Kürtlerin Newroz'nu kutlayan Zana, Şêx Seîd, Qazî Muhammed, Seîdê Kurdî, Melayê Cizîrî gibi Kürt önderlere minnettar olduklarını dile getirdi. Zana, "Onlar bizim köklerimiz. Onları saygıyla anıyorum. Zekiye Alkan, bedenini ateşe vererek karanlık günleri aydınlattı. Mazlum Doğan, üç kibrit çöpüyle hepimizi aydınlattı. Hepsini hürmetle anıyorum" diye konuştu. Mele Mistefa Barzani'nin mücadelesini de unutmayan Zana, "Biz, Başkan Apo'nun felsefesi ve fikirleriyle uyandık" dedi. Bu sırada alandan "Bijî Serok Apo" sloganı yükseldi.

31 Mart yerel seçimlerinin önemini vurgulayan Zana, DEM Parti'yi işaret ederek, halkın iradesine sahip çıkacağın ainandığını söyledi. Konuşmasına Türkçe devam eden Zana, "Newroz’u Newroz yapan Mazlum Doğan, Zekiye Alkan ve Rewşen’in bedenidir" ifadelerini kullandı. Eşbaşkanlık sisteminden taviz verilmeyeceğinin altını çizen Zana, "Jin jiyan azadî" soganını tekrarlattı.

Zana, Öcalan'ın 1993'ten itibaren önorlu barış ve demokratik siyasi çözüm çabalarını hatırlatarak, "Bir kez daha bu yolun açılmasına hazır mısınız?" diye sordu. Kitle hep birlikte "Evet" yanıtı verdi.  Zana, "Barış berekettir. Barış sevmektir. Bir kez daha yüksek sesle diyoruz; Newroz'un kutlu olsun Başkan Apo. Bütün tutsak arkadaşların Newroz’u kutlu olsun" diyerek tamamladı.

Leyla Zana'nın konuşmasının ardından Tunuslu sanatçı Emel Mathlouthi sahne aldı.