Seçimin galibi Mitsotakis

Dünya Haberleri —

Kryakos Mitsotakis

Kryakos Mitsotakis

  • Yunanistan’da yapılan genel seçimlerde Başbakan Kiryakos Mitsotakis’in Yeni Demokrasi Parti’si açık ara farkla birinci oldu. Meclis aritmetiği kazanan olsa da tek başına iktidar olmaya yetmiyor.

Yunanistan'daki genel seçimleri açık farkla kazanan muhafazakar Yeni Demokrasi Parti’si oyların yüzde 40’ına yakınını alarak kazanan taraf oldu. Ana muhalefetteki sol parti Syriza yaklaşık yüzde 20 oyla ikinci sırayı aldı. Mitsotakis, bu sonucun "kendi bekletilerinin de ötesinde olan büyük bir zafer" olduğunu belirtti. 9 milyon 800 bin seçmenin bulunduğu Yunanistan’da seçime katılım oranı yüzde 60,92 oldu. Sandıkların yüzde 99'dan fazlası açıldığında çıkan sonuçlara göre, Yeni Demokrasi yüzde 40,8 oy oranı ile 300 sandalyelik mecliste 146 sandalyenin sahibi oldu.
Son 14 yılın en yüksek oy oranını yüzde 39,9 ile yakalayan Yeni Demokrasi Partisi zaferini açıklasa da bu sonuç, partinin tek başına hükümet kurmasını sağlayacak vekil sayısına ulaşmasına yetmedi. Bu nedenle Mitsotakis'in bir başka partiyle koalisyon kurma arayışına gitmesi ya da yeni bir seçim çağrısında bulunması gerekecek.
Sonuçların açıklanmasının ardından tercihinin tekrar sandığa gidilmesi olduğunu açıkça ortaya koyan Mitsotakis, gelecek seçimlerde Yeni Demokrasi'nin tek başına iktidara gelmesini sağlayacak aritmetiğe ulaşmak için derhal çalışmalara başlayacaklarını söyledi. "Bugün atılan ilk adımı tamamlayıp nihai kazanan olmak için cesurca ve durmaksızın ilerleyeceğiz" diyen Yunan halkının "güçlü bir hükümet" istediğini belirtti.
Syriza lideri Aleksis Tsipras da seçim sürecinin "henüz bitmediğini" belirtti. Tsipras, bir sonraki seçimin "kritik ve nihai" olacağını ifade etti. Seçimde Nikos Andrulakis liderliğindeki sosyalist parti PASOK-KINAL oyların yüzde 11,5'ini aldı. Parti, 2019'da yüzde 8,1 oy almıştı. Komünist Parti yüzde 7,2 oy alırken sağ popülist Elliniki Lysi yüzde 4,4 oy ile parlamentoya girdi. Tsipras'ın başbakanlığı döneminde maliye bakanı olan Yanis Varufakis'in sol partisi MeRA25 ise yüzde 3'lük seçim barajını geçemediği için meclise giremedi. Aşırı muhafazakâr NIKI de barajı aşamadı. ATİNA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.