Seçimlerin kazananı SPD ve Yeşiller oldu

Dünya Haberleri —

27 Eylül 2021 Pazartesi - 10:38

  • Almanya’da Pazar seçimlerinin kazananı Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Yeşiller oldu. Merkel’in partisi CDU tarihin en düşük oyunu aldı. Aşırı sağ AfD ve Sol Parti ciddi oy kaybı yaşadı. Sol Parti Parti, baraj altında kalsa da doğrudan 3 vekil göndermesi nedeniyle Parlamento’ya girebilecek.

 

Almanya’da dün gerçekleştirilen genel seçimlerle 16 yıllık “Merkel dönemi” resmen biterken, 60 milyondan fazla seçmen sandığa giderek 20. dönem Federal Meclisi için tercihini kullandı. Sandıktan çıkan sonuçlara göre; Başbakan Angela Merkel’in partisi Hıristiyan Demokratlar Birliği (CDU) ile Sol Parti (Die Linke) seçimlerin kaybedeni oldu. CDU/CSU bir önceki seçime göre yüzde 8,9 oy kaybederek yüzde 24,1’e düştü.

Sol Parti’de büyük oy kaybı

Sol Parti ise 2017 seçimlerine göre yüzde 4,3 oy kaybederek yüzde 4,9’da kaldı. Sonuçların bu şekilde kalması halinde Sol Parti yüzde 5’lik barajı geçememiş olacak. Barajı geçmemesi halinde Sol Parti sadece doğrudan seçilen üç milletvekiliyle yeni mecliste temsil edilecek. Berlin’den Gregor Gysi ve Gesine Lötzsch ile Leipzig’den Sören Pellmann seçim bölgelerinde en çok oyu alarak Federal Meclis’e girmeyi hak kazandılar.

SSW’den bir vekil

Danimarkalı azınlığın kurduğu ve özel düzenlemeyle seçim barajından muaf tutulan Güney Schleswig Seçmen Birliği’nin de (SSW) 1 milletvekili ile Federal Meclis’te yer alacağı bildirildi.

Gözler koalisyon görüşmelerinde

Seçimin kazananlar cephesinin başında ise Sosyal Demokratlar Partisi (SPD) ile Yeşiller Partisi geldi. SPD yüzde 5,2 oyunu artırarak 25,7 ile seçimin galibi olurken, Yeşiller Partisi oyunu yüzde 5,8 yükselterek yüzde 14,8’e çıktı. Hür Demokratlar Partisi (FDP) yüzde 11,5 ve Almanya İçin Alternatif (AfD) de 10,3’luk oylarla Federal Meclis’te girmeyi kazanan diğer partiler oldu.

Partisinin iktidara taşımayı başaran SPD’li Olaf Scholz’un başbakanlığındaki yeni hükümetin SPD-Yeşiller-FDP ile kurulacak bir koalisyondan oluşması bekleniyor. Scholz, seçim sonuçlarını "büyük bir başarı" olarak nitelendirerek, seçmenlerin seçim sonucuyla açıkça "hükümet değişikliği" istediklerini kaydetti. Yeşiller Partisi'nin adayı Annalena Baerbock ise  "sevinmek için bir neden ortaya koymadığını" ifade ederek ”Daha fazla oy bekliyorduk. Kısmen seçim kampanyasının başlangıcında yaptığım hatalardan dolayı bunu başaramadık" dedi.

BERLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.