Şef’e Rus usulü veda

Dünya Haberleri —

Prigojin

Prigojin

  •  Rusya Devlet Başkanı Putin’in “kişisel aşçısı” olarak ünlenen, daha sonra Wagner Grubunu kurarak Rusya’nın uluslararası alandaki birçok “kirli işini” üslenen “şef” Yevgeny Prigozhin, Moskova’nın kuzeyinde bir uçak kazasında öldü. 

Yevgeny Prigozhin, 1990 yılında cezaevinden çıktıktan sonra annesi ve üvey babasıyla birlikte Leningrad’daki bir pazarda sosis satarak iş hayatına başladı. Sovyet Rusya’nın çöküşünün ardından yaşanan bunalım ortamında hızla yükseldi ve restoran zincirleri ve catering şirketleriyle bir oligark haline geldi. Afrika ülkelerinden Suriye’ye, Ukrayna’ya kadar faaliyet gösteren Wagner Grubunu kuran Prigozhin, Moskova’ya karşı bir isyan başlatacak kadar etkili bir figür haline geldi. Prigozhin, 23 Ağustos’ta Moskova’nın kuzeyinde özel bir uçağın düşmesi sonucunda öldü. 

Gençlik yıllarını cezaevinde geçiren Prigozhin, Wagner grubunu ağırlıklı olarak eski mahkumlar ve askerlerden kurarak, Orta Afrika, Suriye, Ukrayna gibi Dünyanın birçok bölgesindeki çatışmalarda Putin’in direktifleri doğrultusunda hareket etti. 23 Haziran günü Ukrayna’da aktif haldeki Wagner Grubu üyelerini Moskova’ya karşı bir isyana yönlendiren Prigozhin, Belarus’un arabuluculuğuyla isyanı durdurmuştu. Hafta başında Afrika’daki operasyonlar konusunda bir açıklama yapan Wagner şefi, Moskova’nın kuzeyinde yaşanan bir uçak kazasında öldü. 

Ölümü hakkında şüpheler bulunuyor

Prigozhin’in ölümü konusunda şüpheler de bulunuyor. Rus yetkililer henüz Prigozhin’in öldüğünü doğrulamadı ancak Federal Havacılık Ajansı uçağın yolcu listesinde onun adının olduğunu duyurdu. 

Acil Durumlar Bakanlığı'ndan ismi açıklanmayan bir kaynak, Moskova Şeremetyevo havaalanından kalkıp St.Petersburg'a gitmekte olan özel uçağın Rusya'nın batısındaki Tver Oblastında Kuzhenkino yakınlarında düştüğünü, uçakta bulunan üç pilot ve yedi yolcunun hepsinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Uzmanlar uçakta bir patlamaya işaret ediyor

Associated Press tarafından incelenen uçuş takip verileri, Prigozhin'in daha önce kullandığı özel bir jetin Çarşamba akşamı Moskova'dan havalandığını ve uçaktan alınan sinyallerin dakikalar sonra kaybolduğunu gösterdi.

Sinyal, uçak irtifadayken ve hızla seyrederken aniden kesildi. Wagner yanlısı bir sosyal medya hesabı tarafından paylaşılan ve yanan enkazı gösteren bir görüntüde, Prigozhin tarafından daha önce kullanılan bir jetle eşleşen kısmi bir kuyruk numarası görülebiliyor.

Wagner yanlısı Telegram kanalı Grey Zone tarafından paylaşılan videolarda uçağın büyük bir duman bulutunun içinden taş gibi düştüğü ve düşerken döndüğü görülüyor. 

Uzmanlar bu tür serbest düşüşlerin uçak ciddi hasar aldığında meydana gelebileceğini ve uçağın düşmesine bir patlamanın neden olduğunu ifade ediyor. 

Grey Zone: Prigozhin düşen uçakta öldü

Wagner ile bağlantılı Telegram kanalı Grey Zone, Prigozhin'in düşen uçakta öldüğünü bildirdi, "kahraman" ve "vatansever" olarak nitelendirdiği Prigozhin'in "Rusya'ya ihanet edenler" tarafından öldürüldüğünü iddia etti.

Prigozhin'in düşen uçakta bulunduğu ve öldüğü yönündeki haberlere ilk tepki ABD ve Ukrayna'dan geldi. ABD Başkanı Joe Biden, kazanın arkasında Putin'in olduğu yönündeki iddialarla ilgili yöneltilen soru üzerine, "Kesin olarak ne olduğunu bilmiyorum ama şaşırmadım. Rusya'da arkasında Putin'in olmadığı pek bir şey olmaz. Ama yanıtı bilecek yeterli bilgiye de sahip değilim" açıklaması yaptı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin başdanışmanı Mikhail Podolyak da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, uçağın düşmesi olayını "Putin'in 2024 seçimleri öncesinde Rus elitlerine verdiği mesaj" olarak nitelendirdi ve "Dikkatli olun. Sadakatsizlik ölüm demektir" ifadesini kullandı.  HABER MERKEZİ

Uçaktaki diğer isimler kimlerdi?

Yevgeny Prigozhin ile birlikte öldüğü tahmin edilenler arasında, Wagner grubunun kurucusu veya kurucu ortağı olarak tanımlanan Dmitry Utkin de vardı.

ABD ve AB, Wagner'in Ukrayna'daki rolü nedeniyle yaptırım uyguladığı kişiler lisesinde yer alan Utkin, Rusya'nın GRU askeri istihbarat servisinde eski bir subaydı ve her iki Çeçen savaşında ve Suriye'de görev yaptı. Ayrıca 2014'ten itibaren Rusya'nın Ukrayna'nın doğusundaki operasyonlarına katılan Wagner üyeleri arasında yer aldı ve hizmetlerinden dolayı Kremlin'den ödül aldı.

Utkin, 2000'li yılların başında ordudan emekli olmadan önce Estonya sınırında GRU'nun İkinci Spetsnaz Tugayı'nın komutanı olarak 10 yıl görev yapmıştı. 

Wagner’in ekonomik patronu

Uçaktan bulunanlar arasında Prigohzin'in uzun süredir müttefiki olan ve iş imparatorluğundan sorumlu olduğuna inanılan Valery Chekalov da vardı. Chekalov'un Priogzhin'in Rusya genelindeki okullara yemek sağlayan ve orduyu besleyen catering şirketini denetlediği söyleniyordu. Chekalov'un Prigozhin'in Suriye'deki bazı ticari varlıklarını da yönettiği, bunların arasında savaştan zarar gören ülkedeki petrol yatırımının da bulunduğu söyleniyor.

Yolcu listesinde bulunan Evgeniy Makaryan ise 2016 yılında Wagner'e katılmış ve Rusya'nın Suriye'ye müdahalesi sırasında paralı asker grubunun bir parçası olarak savaşmıştı. Makaryan'ın, ABD'nin Esad yanlısı güçlere yönelik hava saldırılarının ardından yüzlerce Rus paralı askerin öldüğü Khasham Savaşı'nda yaralandığı bildiriliyor.

Prigozhin'in kişisel güvenlik ekibinin üyeleri de ölen yolcular arasında yer alıyor. 2015 yılında Wagner'e katılan Sergey Propustin de bunlar arasında.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.