Şehit Şahan’da gerilla darbesi

9 Mayıs 2021 Pazar - 17:56

  • Gerillalar, Xakurkê’nin Şehit Şahan Tepesi’ndeki Türk mevzilerini vurdu; 2 mevzi ve 1 radar imha edildi, 6 Türk askeri  öldürüldü.

 

Türk ordusunun, işgal ve imha saldırılarına karşı direnen gerillalar, etkili eylemlerle de yanıt veriyor.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından önceki gün ve dün yapılan yazılı açıklamalarda, devam eden Türk işgal saldırıları ve gerilla eylemleriyle ilgili şu bilgiler verildi:

*  Şehit Delal Hava Savunma Kuvvetleri, 7 Mayıs günü saat 10.30’da ve saat 10.40’ta Metîna’nın Zendura Tepesi’ndeki Türk işgalcileri hedefledi. Hedefler isabetli bir şekilde vuruldu.

*  Şehit Delal Hava Savunma Kuvvetleri, 9 Mayıs günü saat 07.30, 08.15 ve 09.40’ta Metîna’nın Zendura Tepesi’ndeki işgalcileri havadan 3 kez hedef aldı. Tamamı isabetle vuruldu.

Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi

*  Avaşîn’in Mamreşo alanındaki Şehit Munzur Tepesi’nde konumlanan Türk güçleri, 7 Mayıs günü saat 09.00’da ağır silahlarla vuruldu.

*  Avaşîn’in Aris-Faris alanındaki Türk güçleri, 7 Mayıs günü saat 12.00 ve 17:30’da ağır silahlarla vuruldu. Türk ordusu, eylemin ardından Avaşîn Vadisi’ni bombaladı.

*  Türk ordusu, aynı gün saat 20.00’de Aris-Faris alanındaki savaş tünellerini bombalayıp yoğun şekilde zehirli gaz kullandıktan sonra ilerlemek istedi. Gerillaların, yakın mesafeden etkili şekilde müdahalesi sonucu işgalciler defalarca denemelerine rağmen ağır kayıplar vererek savaş tünellerinden uzaklaşmak zorunda kaldı.

*  Gerillaların kahramanca direnişi karşısında sonuç alamayan Türk ordusu, 8 Mayıs günü saat 09.00’da savaş tüneline kimyasal gazlar attı. Gerillalar, işgalci Türk ordusunun bütün alçakça saldırıları ve kirli savaş yöntemlerine rağmen ağır darbeler vurmaya devam ediyor.

*  Avaşîn’in Şehit Dilgeş Tepesi’ndeki Türk güçleri, 7 Mayıs günü saat 12.40’ta suikast taktiğiyle vuruldu; 1 Türk askeri öldürüldü.

*  Gerillalar, 7 Mayıs günü saat 18.30’da Xakurkê’nin Şehit Şahan Tepesi’ndeki Türk güçlerini hedef aldı. İlk olarak içerisinde 2 askerin olduğu bir mevzi imha edildi; 2 asker öldürüldü. Daha sonra başka bir mevzi hedef alınarak tümden imha edildi; 4 asker daha öldürüldü. Ayrıca tepedeki 1 radar da imha edildi. Türk ordusu, saat 20.00’de helikopterlerle ölü ve yaralarını alandan götürdü.

*  Avaşîn’in Şehit Ekin Tepesi’nde ilerlemek isteyen Türk güçleri, 8 Mayıs günü saat 08.30’da sabotaj taktiğiyle vuruldu; 1 asker öldürüldü. Türk ordusu saat 09.30’da cenazeyi alandan uzaklaştırarak bir kademe geri çekildi.

Cenga Xabur Devrimci Hamlesi

*  Heftanîn’in Xantur alanındaki Şehit Berxwedan Tepesi’nde hareket halinde olan işgalciler, 6 Mayıs günü saat 09.30’da YJA Star gerillaları tarafından sabotaj taktiğiyle etkili bir şekilde vuruldu. Türk ordusu alanı yoğun bir şekilde bombaladı.

Sürekli hava saldırısı

Türk ordusunun, Medya Savunma Alanları’na yönelik hava saldırıları kesintisiz sürüyor. Ayrıntılar şöyle:

İşgalci TC ordusunun Medya Savunma Alanları’na yönelik saldırıları devam etmektedir.

*  Metîna’ya bağlı Gundê Hirorê, Zinarên Kêste ve Gundê Kêste çevresi 7 Mayıs günü 07.00-19.00 saatleri arasında bombalandı.

* Metîna’nın Zendura Tepesi, 8 Mayıs günü saat 08.00’de  savaş uçakları tarafından bombalandı.

*  Zap’ın Kunîşka alanı 7 Mayıs günü saat 08.30’da bombalandı.

*  Zendura Tepesi 8 Mayıs günü saat 12.35’ten 13.15’e kadar savaş uçaklarıyla bombalandı.

*  Garê’nin Meyrokê alanında bulunan Girê köyü çevresi 8 Mayıs günü saat 16.30’da bombalandı.

* Metîna’nın Kêste köyü arazisi, 8 Mayıs günü saat 17.05’te  savaş uçaklarıyla bombalandı.

* Xakurkê’nin Lolan Suyu çevresi 8 Mayıs günü saat 00.20’de  savaş uçaklarıyla bombalandı.

* Gerçekleştirilen bu bombardımanda herhangi bir gerilla kaybı yaşanmadı.  BEHDİNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.