Şehitler Bern’de anıldı

Yurt Dışı Haberleri —

  • Dersim ve Zap şehitleri Edessa Cejna, Ekin Rodî ve Canşêr Şêrawa, Bern’de düzenlenen kitlesel etkinlikle anıldı. Şehitlere bağlılık sözünün yenilendiği anmada, “Önder Apo fiziki özgürlüğüne kavuşuncaya ve Kürt halkı haklarına kavuşuncaya mücadeleye devam edeceğiz” denildi.

Kurdistan’ın özgürlük mücadelesinde şehit düşen gerillalar için İsviçre'nin Bern kentinde anma etkinliği düzenlendi. Çok sayıda yurtseverin hazır bulunduğu etkinlikte, 14 Ekim 2023'te Dersim'de şehit düşen Ece Yılmaz (Edessa Cejna) ile 19 Mart 2024'te Zap’ta şehit düştükleri açıklanan Dilara Ölmez (Ekin Rodî) ve Kemal Merwan Oso’nun (Canşêr Şêrawa) anması yapıldı. Komalên Civakên Kurdistan (KCK) Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar’ın da katıldığı etkinlikte çok sayıda Kurdistanlı ve şehit yakını hazır bulundu. Demokratik Kürt Toplum Merkezi'nde düzenlenen anma Kurdistan ve dünya devrim şehitleri için saygı duruşunun ardından başladı.

Eli kanlı devlete fırsat vermeyeceğiz

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan sanatçı Kawa Urmiyê, Kurdistan’ın özgürlüğü için savaşan gerillayı selamlayarak; “Dört parça Kurdistan’da faşist düşmana karşı savaşan gerillalarımız düşmana asla fırsat vermiyor ve zafere doğru ilerliyor. 25 yıldır İmralı işkence sistemine maruz kalan Önder Apo’nun özgürlüğü ve Kurdistan’a statü için mücadelemizi yürütüyoruz. Eli kanlı Türk devletine fırsat vermeyeceğiz. Önder Apo fiziki özgürlüğüne kavuşuncaya ve Kürt halkı haklarına kavuşuncaya kadar gerek Medya Savunma Alanları’nda, gerek metropollerde gerekse Avrupa sahasında mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

Şehit Aileleri Derneği (KOMAW) adına bir konuşma yapan Saadet Kuran, şehit ailelerine ve Kürt halkına başsağlığı dileyerek başladığı konuşmasında, “Sadece şehîd namirin demeyeceğiz. İzlerinden gideceğiz, hayallerini gerçeğe kavuşturacağız ve ömrümüz oldukça şehitlerimizin takipçisi olup mücadelelerini devam ettireceğiz” dedi.

Bizi onurlandırdılar

Şehit Edessa Cejna’nın ailesi adına söz alan Mamoste Gernas Koçer ise, Ekin Rodî, Cansêr Şêrawa ve ailesinden şehit  Edessa Cejna adına tüm Kurdistan şehitlerini saygıyla andığını belirtti. Koçer şöyle konuştu: “Şehitleimizin verdiği mücadele bizi onurlandırıyor. Şehitlerimiz yolumuzu aydınlatıyor. Bu söz çok önemli bir söz. Çok önemli bir dönemden geçiyoruz. Bu söz ile binlerce, yüz binlerce halkımız yan yana geliyor. Birbirini tanımasa bile ama herkes şehidine sahip çıkma uğruna bir araya geliyor. Bu da düşmana ağır bir darbe oluyor. Kurdistan halkının bu ruhu çökertilemez. Biz bu felsefeyi gördükçe, şehitlerimizin verdiği mücadeleyi gördükçe kendimizi Kurdistan halkına, gerillalarımıza ve Önder Apo'ya karşı daha çok borçlu hissediyoruz. Şehitlerimizin bize bıraktığı mücadeleyi hayallerini ve uğruna canlarını verdikleri Kurdistan toprağını savunmaya ve düşmana karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Öfkemiz düşmana korku salıyor

Koçer, Kürt halkının özgürlük uğruna verdiği bedeller ile bilendiğini hatırlatıp, “Çok önemli bir nokta daha var; içimizdeki öfke düşmana korku salıyor, içimizdeki isyan ruhunu büyütüyor ve hızlandırıyor. Örneğin şehidimiz Edessa'nın cenazesi Batman’a geldiğinde binlerce Kürt halkı şehidimize sahip çıktı. Düşman bir odada bile anma yapılmasına izin vermezdi ama bu sefer Kürt halkı her zaman olduğu gibi şehidine sahip çıkarak direniş ruhunu, zafer ruhunu ortaya çıkardı. Bunun üzerine düşman bile korkusundan müdahale edemedi. Bu da her dört parça Kurdistan’da büyük bir heyecan yarattı ve en önemlisi de şehit Edessa ruhuyla düşmana korku saldı” dedi.

Aydar: Düşmana cevap vermeye devam

Anmaya katılan KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar, hazır bulunanları selamladı ve şehit ailelerine başsağlığı diledi. Şehitlerin mücadeleleriyle yollarını aydınlattıklarını ve şehadetleriyle mücadeleyi kendilerine devrettiklerini söyleyen Aydar, şöyle devam etti: “Ülkemizde büyük bir savaş var ve hepimiz bu savaşın içerisindeyiz. Bu savaşlar yüzünden buralara göç ettik. Neden burada olduğumuzu sorgulamalıyız. Zorlu bir savaş, uzun bir süre tabii ama devam edeceğiz mücadelemize. Düşman her yıl gerillayı bitireceğiz diye sözler veriyor ama her yıl sözleri boşa çıkıyor. Özgürlük Gerillaları mücadeleyi büyütüyor ve zafere adım adım ilerliyorlar. PKK'nin yeni nesil teknolojileri ile hiç kimse, hiçbir devlet baş edemez. Bu yenilgi üstüne eli kanlı Türk devleti kendisine dost aramak için İran’a, Irak’a, Suriye’ye gidip el açıyor. Ama unutmasınlar ki Kürt halkını kimse bitiremez. Bu mücadeleyi devam ettireceğiz. Ve bu direnişle işgalci devlete halkımız gereken cevabı verdi ve her zaman da vermeye devam edecektir.”

Mücadele özgürlüğe kadar sürecek

Anmada son olarak Ekin Rodî'nin ailesi adına Zülfü Binbir söz aldı. Binbir, "Hiçbir cümle, hiçbir kelime şehitlerimizin verdiği mücadeleyi anlatmaya yetmez. Her üç şehidimiz şahsında tüm Kurdistan şehitlerini anıyor, Önderlik felsefesiyle, ideolojisiyle yürüttüğü direnişi ve mücadeleyi saygıyla selamlıyorum. Yoldaşlarımızın mücadelesi düşmana büyük korkular salmaktadır. Kimse bizleri mücadelemizden geri adım attıramaz. Ve biz burada tekrar sözümüzü yeniliyoruz; tüm Kurdistan şehitlerinin hayallerini gerçekleştireceğiz. Tüm Kürdistan, Kürt halkı ve Önder Apo özgürlüğüne kavuşmadan davamızdan vazgeçmeyeceğiz” vurgusunda bulundu.

Konuşmalar ardından şehitler anısına hazırlanan sinevizyon gösterildi. Anmada yarın Fransa'nın Strasbourg kentinde yapılacak merkezi mitinge katılım çağrısı yapıldı. Anma “Şehîd namirin” sloganının atılması ardından sonlandırıldı. BERN

 

* * *

Edessa ve Dijwar anıldı

HAKAN TÜRKMEN/BERLİN

14 Ekim 2023 tarihinde Dersim’de şehit düşen Edessa Cejna ve 2 Mart 2022 tarihinde Garê’de şehit olan Dijwar Tolhildan Berlin’de anıldı. Dest Dan Kadın meclisi ve Nav Berlin’in (Navenda Kurdistaniyên Azad) organize ettiği anma Demokratik Kürt Kültür Merkezi’nde yapıldı. Anma Kurdistan şehitleri için yapılan saygı duruşu ardından Nav Berlin Eşbaşkanı Nursel Yıldız’ın konuşması ile başladı. Yıldız şehitlerin anılarına ve hedeflerine bağlı kalacaklarını belirterek, “Önderliğimiz özgür olana dek, özgür topraklarımızda yaşayana dek şehitlerimiz olacaktır. Bu nedenle ne olursa olsun şehitlerimizin hayallerini gerçekleştirerek, Önderliğimizin fiziki özgürlüğünü sağlayana dek mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Kurdistan’ın şehididir

Nav Berlin Şehit Aileleri Komisyonu adına Goze Dayê söz alarak, “Tarihten günümüze baktığımızda ülkesinin, topraklarının özgürlüğü için mücadele eden herkes kan dökmüştür. Bizler de kendi ülkemiz, özgür topraklarımız için kanımızı döküyoruz. Bu nedenle ne olursa olsun her alanda, her yerde şehitlerimizin izinde olacağız’’ şeklinde konuştu.

Şehit Edessa Cejna’nın ailesi adına konuşan Mehmet Koçer, “23 yıldır özgürlük mücadelesi yürüten Şehit Edessa Cejna ile birlikte yaşamasak bile fikirsel, düşünsel olarak her zaman birlikteydik. O, Kurdistan’ın şehididir’’ dedi.

'Düşman gerçekliğini görmemiz gerekiyor'

Anmada konuşan siyasetçi Muharrem Aral ise PKK için şehitlerin ne anlama geldiğine değinerek şunları söyledi: “Özgürlük arayışı içerisine giren yoldaşlarımızın neden bu denli kanıyla, canıyla mücadele ettiğini anlamak gerekiyor. Bunu anlayabilmek için de PKK gerçekliğini iyi bilmek, anlamlandırmak gerekiyor. PKK’de şehitlik nasıl gerçekleşiyor, nasıl ortaya çıkıyor  sorusuna yöneldiğimizde Önderliğimizin tarihsel rolünü görmemiz gerekiyor. Önderliğimizin en temel özelliklerinden biri kendimiz olma, kendimizi tanıma, tarihimizi tanıma ve içerisinde bulunduğumuz ortamı tanıyıp kavramadır. Bizlere doğru yönelen düşman gerçekliğini görmemiz gerekiyor. Anlama, anlamlandırma yönüyle bakmamız ve gerçekliğimizi görmemiz gerekiyor.”

Anma sinevizyon gösteriminin ardından “Şehit Namirin”, “Biji Serok Apo”, “Jin Jiyan Azadî” sloganları ile son buldu.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.