Şengal dışında evimiz yok

Şengal

Şengal

  • DAİŞ’in Şengal’e yönelik soykırım saldırısı ardından Duhok Kampı’na yerleşen Êzîdi aileler KDP’nin engellemelerine rağmen Şengal’e geri dönüyor.

DAİŞ’in Şengal’e yönelik soykırım saldırısı ardından Duhok Kampı’na yerleşen Êzîdi aileler KDP’nin engellemelerine rağmen Şengal’e geri dönüyor. DAİŞ’in bomba yüklü kamyonlarla saldırdığı, yüzlerce Êzîdî’nin katledildiği, harabeye dönen Sîba Şêx Xidir köyü de geri dönülen yerlerden birisi. Yeniden inşa edelen köye dönenler Rojnews’den İbrahim Êzîdî’ye konuştu.

Kamplar bize yuva olamaz

Dört ay önce köye dönen Qeyser Qîranî, “Kamplar bize yuva olamaz. Şengal’de yaşanan özgürlük hiçbir yerde yok. Kampta yaşam cezaevi gibi. Doğumumuz gibi ölümümüz de bu topraklarda olacak” dedi.

Xalîde Şemo 9 yıl boyunca kampta yaşamak zorunda kaldıklarını belirterek, “Çok büyük bir mutluluk yaşadık. İmkanlar daha az olsa da burası kampalardan çok daha güzel” dedi.

Ellerimizle inşa edeceğiz

Şivan Xwedêda ise“ Kimsenin gelip size evinizi yapmasını beklemeyin. Kendi ellerimizle evimizi inşa etmeliyiz. Herkes şunu çok iyi bilsin ki, Şengal Dağının dışında başka bir evimiz yok” diyerek sürgündeki Êzîdilere Şengal’e dönme çağrısı yaptı.

Sîba’da birçok şehit verdiklerini belirten Siba Şêx Xidir Halk Meclisi Eşbaşkanı Eto Xidir ise hala birçok toplu mezarın açılmadığını hatırlatarak, herkesin toprağına dönerek şehitlerine sahip çıkması gerektiğini ifade etti. ŞENGAL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.