Seslerini doğanın ahengiyle buluşturuyorlar

Kadın Haberleri —

26 Temmuz 2020 Pazar - 18:00

  • Kadınlar yeni bir şey öğrenmeye, sanatın bir ucundan tutmaya çok istekli. Bol yeşil, bol oksijenin olduğu yerde daha güzel işler çıkaracağımızı düşünüyoruz.

AYŞE SÜRME
MA/DERSIM

Dersim’de Pulur Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Ovacık Kadın Kooperatifi, “Kadınlar doğada” adı altında 4 günlük müzik atölyesi düzenliyor. Önceki gün Munzur Nehri kıyısında başlayan atölyede, 50 kadına gruplar halinde erbane, saz, gitar gibi enstrüman eğitimleri veriliyor. Eğitimleri özellikle doğada yapmalarının sebebini, “Kadın yaşamdır ve doğanın bir parçasıdır” olarak açıklayan kadınlar, ileride sanat ve kültürel faaliyetlerinin yanı sıra öz savunma eğitimleri vermeyi de hedefliyor. 


Doğa kadının sesiyle örtüşüyor

Ovacık Kadın Kooperatifi üyesi Nurgül Ersoy Uc, kooperatifin 2019 yılında kurulduğunu belirterek, şu anda 70 üyelerinin olduğunu kaydetti. Kooperatif olarak toprağa dayalı üretim sağladıklarını dile getiren Uc, bunun yanı sıra kültürel, sanatsal, sportif faaliyetler alanında da örgütlenmek istediklerini belirtti. “Yaşam evin içine sığmıyor” diyen Uc, “Atölyeyle kadını doğanın içinde müzikle buluşturmak istedik. Şöyle de bir bütünleştirme yapabiliriz: Kadın cinayetlerinin artması, hayatının ötesine, gerisine itilmesine de aslında bir tepki. Kadının hayatın her alanında olabileceğini ve her alanı yönetebileceğini düşünüyoruz. Sanatın kadının naif duygusuyla daha anlamlı olduğunu düşünüyoruz. Gitar, bağlama, keman, erbane, kadının sesi ve duygusuyla çok daha iyi örtüşüyor. Bu anlamda sanat, müzik atölyesi bizim için iyi bir başlangıç oldu” dedi.

Amaç kadını güçlendirmek

Çalışmaların devamını da planladıklarını, kadın ve çocuk korosu oluşturmak istediklerini dile getiren Uc, “Biz, kadınların taşradaki yaşam boşluklarını doldurmaya çalışıyoruz. Bu faaliyetleri günü geçirmek için değil, kadınları geleceğe daha nitelikli, donanımlı yürüsünler diye örgütlemeye çalışıyoruz. Temel amacımız kadını her açıdan güçlendirmek” diye konuştu.