Simurg gibi küllerimizden doğuyoruz

Kadın Haberleri —

Simurg sergisi-küllerimizden yeniden doğuyoruz

Simurg sergisi-küllerimizden yeniden doğuyoruz

  • Amed’te Rosa Kadın Derneği'nin düzenlediği Simurg sergisinde konuşan Adalet Kaya, “Biz kadınlar olarak her gün yeniden küllerimizden doğarak yaşama başlıyoruz” diyerek mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Rosa Kadın Derneği öncülüğünde "Küllerimizden yeniden doğuyoruz" şiarıyla 19-22 Mart tarihlerinde düzenlenecek olan atölye çalışmaları ve 7 vadiyi aşıp Kaf Dağı’na ulaşan Simurg sergisinin açılışı Tarihi Deva Hamamı'nda (Suriçi) gerçekleşti. Sergiye Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel, Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri ve çok sayıda kadın katıldı.

Tarihi Hamam'da, Ressam Hatice Kapusuz'un çizdiği Simurg resimleri sergilenirken, Rosa Kadın Derneği'nin hazırladığı çantalar ve dernek ile ilgili bilgilerin yer aldığı kitapçıklar sergiye katılan kadınlara hediye edildi.

Mücadelemiz devam edecek

Rosa Kadın Derneği başta olmak üzere kentte bulunan dernek yöneticilerinin tutuklanmasına değinen Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, kendilerine destek veren kurumlara teşekkürlerini iletti. Kaya, "Vazgeçmeyeceğiz. Mücadelemiz devam edecek. Birçok arkadaşımız tutuklandı. Bundan sonra  mücadelemizi daha da büyüteceğiz. Siyaset yapan kadınların her zaman hedef alındığını görüyoruz. Barışın bu topraklara gelmesini savunan kadınlar yargılanıyor. Bizler Her zaman mücadele edeceğiz ve arkadaşlarınızın sesi olmaya devam edeceğiz" diye belirtti.

 

Newroz ateşini gürleştireceğiz

Serginin amacına değinen Kaya, "Böylesi bir sergiyi Newroz haftasında yapmak çok önemli. Biz kadınlar olarak her gün yeniden küllerimizden doğarak yaşama başlıyoruz. Bunun heyecanı ve gücüyle Newroz ateşini daha da gürleştireceğiz" dedi.